Slutteligt bliver man som Iværksætter/businessmand nødt til at træffe sine egne forholdsregler for ikke at blive snydt, og hvis man lærer lektien med et tab på 3.000 kr., så er det billigt.
Første gang jeg blev snydt, kostede det mig mere end 3 millioner kroner...
Det lyder måske hårdt, men som erhvervsdrivende har man selv ansvaret for sig selv og sin forretning, og det nytter ikke at skyde skylden for sin egen manglende forsigtighed, over på andre.
Let the flamewar begin...
Prøver lige igen - og dette uden at det behøver være et set-up med Nem ID.
Evt. kunne at lade CVR registrerede lægge opgaver op med en validering fra Amino med et lille icon der viser de er valideret.
Så kan man udnytte sit plus medlemskab med en større ro omkring hvem det er der har udbudt opgaven og hvem der har fået opgaven. Dem der så tager chancen at benytte en udbyder eller opgavetager uden dette CVR validerings icon, må vel se det som at det er deres eget ansvar, at tjekke hvem de har med at gøre.
Er dette meget resource krævende?
Det er lidt ufint at skrive at det er billigt at slippe med 3000,- for at lære lektien. Jeg går ud fra at du selv synes at 3 mill. kr dengang var mange penge for at lære en lektie? Ligesom 3000,- el. 20.000,- osv. kan være mange penge for andre særligt i en opstarts fase.
Uanset hvad - så må det være princippet der gælder hér og ikke beløbets størrelse. Hvis det er så let at svindle på Amino - hvilket det jo er, så kunne det være fantastisk at man som bruger og særligt ny bruger (for det gælder vel også om at holde på kunderne!) havde mulighed for at støtte sig op ad eks. et validerings icon.
Får Amino et ry mellem iværksættere, at være et useriøst sted hvor man ikke skal hente samarbejder etc. så vil det være den samme kerne af brugere der sidder tilbage, og hvad gavn har vi så af det? Jeg har personligt selv været ude omkring steder som væksthuse og teknologisk, kreative fællesskaber - fab labs osv... og nævner ofte at jeg har fundet gode samarbejder på dette iværksætterforum - og den respons jeg får tilbage er meget forskellig. Det jeg hæfter mig ved er at der netop tales om at "man skal passe på" - HVORFOR!
Et iværksætterforum hvor folk ytrer sig om nye idér, kreative tanker, beder om hjælp til ting der er meget personlige da vi hver især passer på vores små "babyer" (projekter) og ønsker at finde samarbejder vi tør stole på, da vi som brugere er MEGET sarte i forhold til at svindlere faktisk kan få vores drøm til at briste.
Vi har alle været "grønne" og ved hvor svært det er at komme igang med sin idé - mange har ikke ret mange penge at starte op med og at man så også bliver snydt igen og igen kan virkelig gøre mennesker paranoide. Det er i hvert fald ikke en nyttig lektie, for dem der svindler er ofte dem som er dygtigst til at skabe tillid i andre mennesker.
At forvente at en helt ny iværksætter skal kende alle svinekneb og måder at lave baggrundstjek på gud og hver mand, inden de indleder et samarbejde, tror jeg er meget naivt. Og så skal vi som selv har modtaget hjælp, også hjælpe andre videre. Hvis folk skulle blive kørt over før de lærte ikke at gå over for rødt, så tror jeg hellere jeg er tilhænger af idéen med positiv udvikling og problemløsning, fremfor blot at acceptere at det er en del af det at blive selvstændig. Man skal nok få de knubs man skal have... lort er der nok af, men hvorfor ikke fokusere på de gode ting!
Jeg er personligt ligeglad med hvad andre forums gør... jeg synes at Amino er et sted hvor idéer blomstrer og mennesker mødes på godt og ondt, og har selv fået så meget ud af stedet hér, at jeg synes at det ikke skal ende som andre store hjælpeforums (kandu, eksperten o.l.) men udvikle sig i positiv retning.
Hvis du Martin, giver den en ekstra skalle for at komme svindel til livs (eller blot gøre det sværere, evt. ved at indføre CVR validering i freelancer) så tror jeg at flere brugere vil føle at de har et valg, tag imod tilbud fra en "sikker kilde" eller tag chancen!
Jeg har været med i mange år (har haft andre brugere- da nogen blev for personlige) men tilmeldte mig igen fordi jeg følte jeg var rustet til at være hér. Der er nogen ting der aldrig ændrer sig - folk er folk, men det der ændrer sig er de kriminelles måde at arbejde på for at få det de vil have. Jeg kunne lade hoveddøren være ulåst om natten for 15 år siden... idag har vi ikke bare låst døre og vinduer men også alarm i huset, men fandeme også alarm på NÅR VI ER HJEMME! Hjemmerøverier er jo in lige nu... ligesom netsvindel. Vores nabo som er politibetjent, har lige haft indbrud...
Pointen?
Man kan ikke forhindre svindel - hverken på nettet eller irl, men man kan gøre det sværere for dem dem der laver det!
CVR validering af freelancer - JA TAK! 
Hav en forrygende dag - min bliver fantastisk.... første nat den lille sov igennem på 14 måneder!
Sue