godt at se nogen som arbejder med gæsteblogs! Kræver lidt arbejde men det er en rigtig god linkbuildingstrategi, hvis man vil have foden indenfor hos autoritetssites, som ellers er utilnærmelige.
Det ville være godt hvis du kunne få links fra websites som taler om hvordan man bygger links via gæsteblogs (sider om SEO). Du har skrevet nogle artikler som netop prøver at svare på disse spørgsmål http://gaesteblog.dk/nyttige-artikler/
F.eks. http://gaesteblog.dk/hvorfor-skrive-gaesteartikler/ er en meget relevant artikel, men jeg synes, at du kan arbejde meget mere med den. Find ud af hvad der skal til for at andre SEO sites vil linke til din ultimative side om, hvorfor det kan betale sig at skrive gæsteartikler, og kontakt dem derefter.
Du er velkommen til at komme med et oplæt til at skrive en artikel på mit site bizzbuzz.dk om gæsteblogs, men det skal være godt!
Jo, Moz opdaterer deres index en gang om måneden. Der er ingen link checker som er perfekt. Ahrefs er den bedste imo, men du kan samtidigt lave en Google analytics rapport på henvisningstrafik, og selvfølgelig bruge andre værktøjer som opensiteexplorer og SEO majestic for at få det fulde billede.
du har allerede en masse links og en fornuftig ankertekst profil, så går ud fra at du ranker pænt på visse søgeord. Du kan tjekke linkprofilen for nogle af dine konkurrenter som sunglassesshop.dk og smartbuyglasses.dk for at se hvilke andre links du kan få fat i.
For det første ville jeg skabe noget indhold omkring solbriller, om det er Solbrillemoden 2014, kendtes solbriller, 10 solbriller som aldrig går af mode. Lav noget research og se hvad der hitter, og så lav det endnu bedre. Derefter kontakter du solbrilleblogs og pitcher dit indhold. Du kan også prøve at bestikke de vigtigste blogs med et par solbriller i håb om at de laver en anmeldelse.
Får du dine produkter direkte fra mærket, kan du høre dem om de vil linke til din shop. Du har omkring 100 mærker, så der må være noget potentiale.
I har en virkelig spammy linkprofil. Er det et SEO bureau som har bygget dem for jer? i får en del links fra splogs og det bliver i ramt af på et tidspunkt. Få dem fjernet omgående og start forfra
kan se at det er et helt nyt site. Da i arbejder lokalt med lokale kunder, så vil jeg klart se om i kunne få lokale links fra de største sites; lokalaviserne, div. foreninger etc.
Derefter skal du kigge på hvilke links konkurrenterne får via ahrefs.com. Det kan være de også vil linke til jer. Er der websites som lister alle bilværksteder i DK, så få også et link hos dem. Er der en brancheforening for mekanikere etc.
Tag fat i jeres leverandører og hør om de vil linke til jer. Det kan være at de har en speciel partnersektion.
Inden du starter på det så overvej hvilke geografiske søgeord i vil arbejde med for Mekaniker Videbæk er måske for smalt, mens mekaniker Jylland er for bredt. Tænk over hvor langt kunderne kommer fra. Jeg vil iøvrigt anbefale at det står tydeligere på sitet hvor i er beliggende.