Hejsa Har startet www.rollupfactory.se i sverige. Jeg har bedt min bank lave en svensk konto til mig som kunderne nemt kan indbetale faktura til. Så de skal overføre til en svensk konto istedet for at bruge IBAN. Jeg har så fået fortalt at jeg ikke kan gøre det på den måde da pengene bliver i Sverige og jeg skal betale moms så. Er der nogen der ved om det er korrekt? Lars |
Hej,
Jeg er overbevist om, at det ikke er korrekt.
Idet du er et dansk firma skal du opkræve dansk moms af svenske privatpersoner - indtil din omsætning i Sverige når et niveau, bestemt af de svenske myndigheder (skatteverket).
Svenske virksomheder med et org. nr. skal du så vidt jeg er orienteret fakturere momsfrit med anførsel af deres org nummer (svarer til dansk cvr) - indtil din omsætning når et vist niveau.
Det med at pengene "bliver i Sverige" - det er jo kun indtil du overfører dem til et andet land.
/anders