Der bliver gættet på en helt masse (vrøvl) i den her
tråd, men det lyder ikke som om de fleste af jer rent faktisk har en fysisk butik eller en
webshop af rimelig størrelse og potentiale.
Nu ved jeg ikke helt hvad du mener med "rimelig størrelse og potentiale", men selvom vi ikke er, eller kommer, i nærheden af en størrelse som Elgiganten, Dustin, F-Group osv. har vi en tilfredsstillende 2 cifret mio. omsætning som stiger år for år.
Så vi er altså én af de små butikker / shops der kæmper mod de store, og det synes vi i al beskedenhed at vi gør ganske fint. Der er områder hvor vi mere eller mindre må give op på forhånd, da vi ikke har samme muligheder som de helt store. Så vi er i stedet nødt til at finde ud af hvor vi kan gøre noget væsentligt bedre end de store kan, og forsøge at positionere os på det. Og det går over al forventning, ligesom vi vækster måned for måned.
Vi mener så at vi er stærkest på B2B delen, og det er der vi har vores primære fokus, og vi har masser af succeshistorier. Blandt andet har vi indenfor den seneste måned fået 2 nye store kunder med sammenlagt over 10.000 medarbejdere. Disse har vi "hugget" fra to af de helt store konkurrenter, simpelthen fordi de ikke var i stand til at levere det kunderne forventede. Men det kunne vi. Så selvom vi er noget dyrere, har vi alligevel formået at tage en bid af kagen, som sikrer os yderligere vækst de næste år. Dertil kommer alle de mindre kunder vi hele tiden får, netop fordi vi kan noget de store ikke kan.
Så selvom vi ifølge dig og flere andre i denne tråd i virkeligheden bare skulle begynde at lukke stille og roligt ned, og acceptere at de store var for stor en udfordring for os, har vi altså valgt at tro på at der også er plads til os. Og selvom du tilsyneladende mener at det er noget vrøvl, ser vores fremtid altså ikke så dyster ud som I gerne vil prøve at bilde os ind. Men det kræver også hårdt arbejde hver eneste dag, og vi får absolut intet forærende.