Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Bogføring af regning fra et EU land

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 5. Dec 12
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 12:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Jeg har netop købt en vare i EU land (Storbrittanien) hvor momssatsen er 20%.

Jeg har oplyst mit VAT nummer til virksomheden og er derfor ikke blevet opkrævet moms på fakturaren.

Fakturaen lyder:

vare 1 333,33 GBP

levering 133,33 GBP

Mit spørgsmål går så på hvordan jeg bogfører det:

Jeg bruger Billysbilling og derinde siger de, at når jeg indtaster regningen, skal jeg markere udenlandsmoms varer ud for vare 1 og udenlandsmoms ydelse ud for vare 2, så lægger programmet selv den korrekte momssats på.

Men skal momsen være inkl i beløbet eller eksklusiv? Her er den eksklusiv:

Vare 1 333,33 GBP

Levering 133,33 GBP

Moms  66,67 GBP

Total: 533,33 GBP

Er regningen lavet korrekt?

Hvis ja:

Når jeg nu skal registrere indbetalingen i programmet, så går der lidt kuk i det for mig.

Fakturaen lydende på 466,66 GBP er blevet betalt 03.12.12 og handlet til kurs 9,2122 DKK/GBP. = 4.338,97 DKK som er inkl. de 40 kr banken har taget i gebyr.

MEN min regning i systemet lyder jo på 533,33 GBP.

Så her kommer mine spørgsmål:

1. Skal jeg skrive udbetalingen er på:

a) 4.338,97 DKK som er det reelle beløb, men som så gør at der stadig vil stå noget af fakturaen som ubetalt.

b) 533,33 GBP handlet til kursen den 03.12.12

c) 533,33 GBP handlet til dagens kurs.

Håber der er én der vil SKÆRE det ud i pap med laserstråler for mig :-)

På forhånd tak,

Caroline

Fra Aalborg
Tilmeldt 4. Jan 10
Indlæg ialt: 18
Skrevet kl. 14:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Efter min forståelse, har du ikke beregnet din købsfaktura korrekt. Du skal ikke medtage momsen i din beregning, for den gøre din program automatisk.

Sådan beregner du:

333,33 + 133,33 = 466,66 GBP x kurs (9,2122) = 4298,96 + 40 kr. i gebyr = 4338,97

Sådan bogfører du posten:

4298,96 kr. bogføres  som din varekøb fra EU lande og Debiteres på konto for varekøb fra EU lande. Husk at EU momskoden skal være aktiveret.

40 kr. Debiteres på konto for Bankgebyrer i resultatopgørelse.

4338,97 kr. skal krediteres på din Bankkonto.

 

Venlig hilsen

Farid Zahidi

Tilmeldt 17. Oct 10
Indlæg ialt: 16
Skrevet kl. 16:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Caroline

Regningen er kun på 4.298,97, de 40 kr. skal du bogføre som bankomkostninger.  Momsen skal du bogføre på 2 momskonti : EU moms af varer købt i udlandet i kredit og EU købsmoms i debet, når du så indberetter momsen til SKAT  skriver du beløbet under moms af varekøb i udlandet - og lægger det, der står på EU købsmoms til indgående moms - de to beløb udligner hinanden og har ikke noget med fakturabeløbet at gøre. Du skal huske at udfylde rubrik A med fakturabeløbet uden moms.

Det beløb der står på fakturaen skulle så gerne stemme med det beløb, du betaler, hvis du bruger den samme kurs

Håber du forstår

Hanne

 

 

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47150
Fra  John Hannover Skrevet kl. 18:23
Hvor mange stjerner giver du? :

ved ikke om jeg hang med, men var det ikke også et problem, at du havde debitor i systemet med et £ beløb, og når du veksler og indsætter beløbet i DKK så bliver det ikke så det stemmer med at udligne £ fakturaen.

Du udligner fakturaen, da kunden jo har betalt, men nu er der så enten for mange eller for få penge på din bankkonto. (og du bruger de anviste moms koder og har BB ret i dem, så bogfører programmet importmoms korrekt håber jeg men kender ikke Billy B nok men har du fulgt anvisningen bør det være ok)

I så fald så er der jo en kursdifference, som du fører under kursdifference. Lad os sige du får 30 kr mindre end ventet - så kører du 30 kr debet kursdifferencer og kredit bank, der så stemmer - og modsat hvis du fik flere penge i DKK end det som svarer til at udligne £ fakturaen

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)