Og mafiaen får bevist, endnu engang, at disse metoder stadig virker. Sørgeligt. Gad vide om Amin så forlader Vejlegården, og det hele starter forfra igen. Var det ikke noget i den stil med de sidste, hvad, 3-4 ejere?
Overskriften er lettere misvisende, men dog ikke nok til at jeg vil rette den.
Det der er sket er at Vejlegården ikke fik rettens ord, for at 3F Blokade/konflikt ikke var ulovlig. Hvem der vinder den sag, er fortsat uvist, personligt hepper jeg på Amin.
Arrr så har du ikke fulgt ordentligt med Lundsby ;-) Retten har givet 3F medhold i samlige ting på nær 2 ting hvor de får en irettesættelse.
Affaldsblokering pga. sundhedsfare & banner / løbesedler med opfordring til bøjkot.
Vi er vel enige om at Affaldsblokering, opfordring til boykot alle er en del af blokaden. Hvis vi er det, så følger også at min fremstilling var 100% korrekt.
Er det ikke det hele sagen går ud på? Blokade og chikane.
Som jeg forstod det hentydede du til at Vejlegården ikke havde tabt, men kun tabt blokade sag? Så vidt jeg er orienteret er der kun 1 stor sag og den er lige blevet afgjort. Korriger mig gerne hvis jeg tager fejl ;-)
Det er selvfølgeligt lidt et definitions spørgsmål, men typisk så har man kaldt hele striden om imellem 3F og Vejlegården. Retssagen er kun en del af den, mener faktisk også 3F har stævnet Vejlegården.
Hele sagen er jo først tabt, når Amin melder sig ind i 3F, slutter fred eller han krakker.
Jeg synes sagen er tabt nu hvor en fagforening må bruge disse metoder og at det er OK. F.eks. spærre for den lokale presse (annonceindrykning). Ved godt retssystemet ser anderledes på det for at beskytte det grundlæggende fundament.
Men personligt bliver jeg arrig over at det er OK. Krænker min retsbevidsthed. Jeg tænker som iværksætter er det da kun ekstra omkostninger (sådan ser retsvæsnet ikke på det!).
Der er da udgifter ved selv at skulle hente posten og at den ikke kommer til døren mere? Der er da udgifter ved den ekstra tid man bruger på arbejdet? Og til sidst påvirker det jo også kundetilstrømningen på sigt hvis man ikke kan få sin annonce i lokalpressen som man plejer.
Jeg synes sagen er tabt nu hvor en fagforening må bruge disse metoder og at det er OK
Afgørelsen kan vel sammenfattes i at konflikten var lovlig, men en del af metoderne var ulovlige - dommen siger jo netop at mange af 3Fs metoder er ulovlige.