Dette spørgsmål har sikkert være oppe utallige gange, men jeg syntes stadig at enkelte ting står uklart for mig. Jeg har fundet en vare i kina som jeg ønsker at sælge i danmark. Har fået nogle priser på varen, men nu kommer alle mine spørgsmål så. 1. SKAL jeg være registreret som import virksomhed for at måtte dette? Eller kan jeg gøre det uden registrering af virksomhed? 2. Hvad skal der betales moms af og hvad skal der betales told af? Og hvor meget skal der betales? For at holde regnstykket simpelt, så lad os antage at varen koster 100,- og fragten er 10,-. hvordan ser regnstykket så ud? 3. Kan det give problemer med den danske forhandler af produktet, at jeg pludslig sælger samme vare som ham 50% billigere, så længe varen er 100% original? 4. Hvis man skal registrer en virksomhed, må man så selv lave regnskabet? Håber der er nogle der kan kaste lidt lys over dette for mig. Pft. /Thomas |
Hej Thomas,
1. SKAL jeg være registreret som import virksomhed for at måtte dette? Eller kan jeg gøre det uden registrering af virksomhed?
- Hvis din virksomhed overstiger en omsætning på kr. 50.000,- skal du momsregistreres. Ellers skal du bare opgive det til told og skat.
2. Hvad skal der betales moms af og hvad skal der betales told af? Og hvor meget skal der betales?
For at holde regnstykket simpelt, så lad os antage at varen koster 100,- og fragten er 10,-. hvordan ser regnstykket så ud?
- Kontakt told og skat.
3. Kan det give problemer med den danske forhandler af produktet, at jeg pludslig sælger samme vare som ham 50% billigere, så længe varen er 100% original?
- Når produktet er det samme, er det jo en sund konkurrence at kunne sælge billigere, og tjene penge. Men overvej konsekvenserne af din prissætning. Vil den kunne blive ved med at holde? Her kunne du med fordel kontakte konkurrencestyrelsen
4. Hvis man skal registrer en virksomhed, må man så selv lave regnskabet?
- Ja, det må du godt. Det har jeg selv gjort før, men personligt vil jeg fortrække en revisor, som er specialist på området. Det er nok meget individuelt i opstartsfasen. Jeg vil bruge min tid der hvor jeg er bedst, og derfor vil jeg vælge revisor. Men du kan spare penge ved at gøre det selv. Jeg har selv lavet regnskabet (moms og års), og det sparede mig nogle gode skillinger, men kostede mig tid...
-----------------------------
Prissætning, told mm. afhænger også af hvilket produkt det er du vil markedsføre.