Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kan man købe et mobilt bredbånd, som duer i flere lande - til lokaltakst?

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 22. Aug 11
Indlæg ialt: 406
Fra  FokusH Skrevet kl. 14:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg er ofte på farten i Skandinavien og i Nordeuropa. Indtil videre har jeg ikke haft mobilt netværk, men nu begynder jeg at savne muligheden.

Irriterende nok kan jeg ikke greje spørgsmålet om abonnement og netværk. Køber jeg et mobilnetværkabonnement i DK kan jeg 'kun' bruge det her - ikke? Eller i hvert fald bliver det voldsomt dyrt i udlandet. Kan man købe noget, som duer flere steder?

Hvad gør man mest praktisk? Jeg er ikke interesseret i at slæbe rundt på flere landes lokale abonnementer, men selvfølgelig heller ikke i at betale en vældig høj pris ved brug i udlandet. Jeg skal ikke downloade voldsomme ting, men læse og skrive mails, evt slå mindre ting op på nettet

Findes der en løsning på dette? 

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 14:58
Hvor mange stjerner giver du? :

telenor.dk læste jeg man kunne betale 50 kr ekstra per måneden så havde du frit internet land ekstra , dog skal du rejse meget før det kan betale sig , prøv og ringe rundt til alle mobil internet udbyder mon ikke de fleste tilbyder noget ligne

 jeg ved ikke hvem der er billigste til dit behov at være internet mobil online overalt i Nordeuropa

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Fra København
Tilmeldt 13. Feb 10
Indlæg ialt: 3636
Fra  My-phoneshop.dk Skrevet kl. 15:11
Hvor mange stjerner giver du? :

En fornuftig løsning kan være Telias (Erhverv) Surf Abroad der fungerer på Telias netværk i Norge, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen.

Det er en del af Telias 4G abonnementer. Op til 100 MB trafik pr. dag koster max 64 kr. pr. dag. Det er ikke helt det du efterlyser, men det er i hvert fald én mulighed.

http://telia.dk/erhverv/mobil/udlandet/udlandspriser/data/norden/

Mobiltelefoner, mobiltilbehør, mobilreparation: https://www.my-phoneshop.dk

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Har 3 ikke en plan hvor dataen koster det samme i alle 3 lande? Mener jeg havde en veninde der i hvert fald kunne gå på nettet i sverige til samme pris.

Fra Helsingør
Tilmeldt 27. Jun 11
Indlæg ialt: 277
Fra  Gurrelund Skrevet kl. 15:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg bruger 3 i DK og de tilbyder mig lokal takst i sverige, og det fungerer rigtig godt men jeg tror ikke de har tilbuddet i andre lande.

Fra Århus
Tilmeldt 9. Feb 08
Indlæg ialt: 1753
Fra  Boligadvokater.info Connect Media Skrevet kl. 21:56
Hvor mange stjerner giver du? :

18 års erfaring med hardcore SEO / søgemaskineoptimering - Alt fra Tier2 linkbuilding til CTR manipulation - Få en SEO ekspert på dit projekt, Læs om SEO og Connect Media

Fra Søborg
Tilmeldt 7. Sep 11
Indlæg ialt: 327
Fra  Endorse IT Skrevet kl. 22:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg ved at net-1.dk har noget mobilnet som er samme pris uanset om du er i danmark, sverige eller norge.

Min far har det med i båden så de har net med når de tager på skærgårdsferie om sommeren, og de har lige nedlagt deres adsl til fordel for det andet.

 

 

/Nicolay Høy
Endorse IT - http://www.endorseit.dk

Tilmeldt 21. Sep 06
Indlæg ialt: 2606
Fra  StreetPatrol.com StreetPatrol.dk Skrevet kl. 23:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kender til problemet for en der ikke kun rejser til de "gængse" steder. Jeg kender en der rejser til alle steder i verden. Indtil videre har Nordkorea dog ikke været inde i billedet. Steder som "ingen" ønsker at være og hvor danske soldater har været har han været. Han har blandt andet været i Sibirien og Afghanistan. Til sidstnævnte var der ikke engang sådan at han kunne købe en flybillet eller andet for at komme ud af landet igen. Han skulle dertil med militærfly og kunne ikke engang købe en returbillet

Men hvis du taler de mest gængse lande, så betaler det sig at have en mobiltelefon/smartphone hvor der ikke er SIM-lock på. Du kan så i det givne land købe et telefonikort til et beskedent beløb på cirka 100,- kroner og de rækker rigtigt langt. 

Sparetips på Sparefeber.dk

Fra Odense
Tilmeldt 4. Mar 08
Indlæg ialt: 1167
Fra  Sølund Marketing Skrevet kl. 09:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Da jeg kørte til Mongoliet forrige sommer, der mødte jeg en Englænder som gjorde det samme. Han havde købt et mobilt bredbånd abonnement i England hvor han frit kunne koble sig på alle de mærkelige lande vi kom forbi - altså deres 2g og 3g nets - frit forbrug. Men det kostede en bondegård, tror 400 pund for 1½ måned. Men de findes derude, mobilt bredbånd abonnementer som dækker skæve lande. 

Driver en række webprojekter, blandt andet rejstil.dk og bedste webhotel.

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)