En lille lommeregner app jeg har fået outsourcet til eksempel på processen af at lave apps har den sidste uge ligget i top 20 og nu ligger den og svæver ved 10-12. stykker.
Startprisen var 12 kr. og blev ændret til 6 kr. og det har betydet 2x downloads og dermed større synlighed. Indtjeningen er rigtig god for en niche app på en enkelt iOS enhed nemlig iPad og til et dansk marked (med lidt iTunes SEO fiflen er der dog også salg fra udlandet). Meningen med denne app var ikke at skabe stor indtjening blot vise processen enkelt
@Emil
Hehe den har jeg fået så mange gange. Der er ikke en indbygget lommeregner på en iPad.
Tusind tak for det, jeg sad også lige og lavede budget med den her til aften.
@Emil
Jeg beholder det for mig selv lidt endnu. Den næste app igen, vil være et større projekt hvor der også blogges dagligt om det hele med salgstal og hele molevitten.
Jeg beholder det for mig selv lidt endnu. Den næste app igen, vil være et større projekt hvor der også blogges dagligt om det hele med salgstal og hele molevitten.
Fedt! Det vil jeg glæde mig til at holde øje med :) Må man spørge om du tog hensyn til eventuelt konkurrerende apps, eller om du bare tænke "f*ck de andre, min er meget bedre!"? :)
Der er hundredevis af lommeregnere derude så nej ikke i dette tilfælde. Der fandtes dog kun et resultat når du søgte på lommeregner og det var en forfærdelig dårlig app som alle kunne gøre bedre.
I bogen forklarer jeg også at det er relativt retarderet at targete sådanne brancher der er fyldt med lignende/identiske apps. Men der er MANGE danskere der får iPads om måneden og mine forundersøgelser viste at der var grundlag nok for en ren dansk lommeregner og at det ville være lettere for folk der læste bogen at relatere til en mere enkel app.