Jeg laver ikke rigtigt noget i min fritid, andet end computeren (surfer på amino).
Grafik:
Jeg tænker meget på grafik (logo & banners), og tekst-forfatter (evt. seo venlige). Men igen. Jeg ved ikke hvordan jeg skal komme igang.
Øvelse gør mester! Lav en masse forskellige logoer og bannere. Når du så er blevet dygtig og har fået noget selvtillid tilbyder du så at lave loger og bannere meget billigt eller måske gratis. På den måde viser du hvad du kan! Også ruller det der ud af!
SEO:
Læs nogle SEO bøger, så du ved hvad det drejer sig om. Også du har helt styr på det! Thomas Rosenstand har skrevet SEO-LEX, og den er rigtig rigtig god!
Præcis. Men jeg jeg kender ingen programmer som er ok billige, eller gratis. - Som kan zoome, og det basale. Når jeg så har lært lidt der, er jeg selvfølgelig villig til at købe Adobe illustrator, m.m.
Brug de timer på at lære om iværksætteri. Opsøg nogle folk, og stil dem spørgsmål. Sug alle de informationer, som kan hjælpe dig på vej. Hvis du virkelig brænder for dette, skal det nok gå. Tænk på nogle idéer, og undersøg dem. Få skabt nogle kontakter, som du kan få hjælp af.
Lær hvad det vil sige at have en webshop - Undersøg hvad det KRÆVER at have en webshop - Hvor meget det koster, og hvor meget tid det kommer til at koste dig.
Jeg ønsker dig held og lykke..
Vi ses.
Smaze.dk er et anmelder-site som bestræber sig på at finde de nyeste og fedeste gadgets til din hverdag.
Præcis. Men jeg jeg kender ingen programmer som er ok billige, eller gratis. - Som kan zoome, og det basale. Når jeg så har lært lidt der, er jeg selvfølgelig villig til at købe Adobe illustrator, m.m.
Jeg kender ikke så meget til det, men hvad med et program som gimp? :-)
Altså hvis du synes gimp er indviklet, så vil jeg ikke råde dig til at købe illustrator, eller nogle af adobes produkter.
Jeg startede selv med gimp, og jeg brugte alt min tid på youtube, e-bøger om grafik, farve kombinationer, og meget mere...
Hvis du har slettet gimp så download det igen, og prøv alle dets funktioner. Prøv evt. at gå på youtube, og find nogle basale metoder til at lave illustrationer.
Det synes jeg er et godt råd - Gimp er faktisk et rigtig godt program - een af de vigtigste funktioner er muligheden for at arbejde i lag mv.
Hvis du har 6 timer til rådighed hver dag - så brug et par timer til at arbejde med grafik. Giv dig selv nogle tænkte cases - f.eks. lav en maskot til en fodboldklub, et logo til en sportsklub eller et layout til en webside. Alle disse ting kan man lave i Gimp.
Det handler meget om at øve sig i at få gode idéer - programmerne er sekundære.