Nu er det ret mange år siden, men hvorom alting er, så aftalte vi jo 'naturligvis' at betale hver vores del til skat. Du skal tænke på du hæver en løn i virksomheden og det samme gør din partner. Hver en krone der hives ud skal beskattes og der er tusind andre måder du kan stifte gæld på inkl. erstatningskrav.
Det går godt nu og i er optimistiske omkring at stifte en fælles virksomhed - det er fint. Men i hænger sammen i I/S'et som folk gør i et ægteskab og det er nu i skal tænke på det potentielle brud. På tidspunkt for bruddet vil I ikke have samme 'rimelighedsopfattelse' som i har nu. Derfor skal i sikre jer i ikke bliver fanget i en virksomhed selvom jeres samarbejde ikke fungerer.
Jeg mindes desuden at have set et amino-indlæg engang, hvor 'partneren' havde fortsat med at stifte gæld hos leverandører i I/S'et uden den andens vidende, selvom de havde aftalt at stoppe. Det er ikke så nemt at komme ud af.
Skattefordelen ved enkeltmands- og I/S er de små penge på det korte sigt.
@Peter SMBA kan jeg forstå i situationen og måske kan man undgå holding-konstruktionen for at holde omkostningerne nede, men risikoen ...
ja kan godt se, at der være flere måder at komme til at skylde penge. Det er også derfor vi er lidt i tvivl omkring et I/S selskab, men da der ikke er så mange andre måder at gøre det på, lige udover ApS, SMBA og A/S (vi er studerende, så A/S er udelukket) så er vi stadig meget i tvivl.
det var egentligt også derfor vi tænkte, om man kunne oprette det under en af vores egne cvr numre, og derefter få en advokat til at lave nogle papire, så har lige meget ejerandel, og hæfter lige meget ved evt. gæld. men ved slet ikke om dette er en mulighed, og også om det ikke bliver dyrt, hvis man skal have en advokat henover.
Hvorfor er SMBA et FY-ord..har selv haft 4 af slagsen og stifter mange for kunder.
Det var bare fordi der ikke var nogle som skrev en kommentar til dit første indlæg hvor du nævnte smba. Det var ikke for at være efter dig. Der er kun roser fra min side til dine indlæg.
Du skriver det selv i dine senere indlæg at smba har været brugt til meget mærkelist.
Men du har rat det har aps også.
Jeg vil foretrække hvis det var mig som skulle starte noget med en kammerat et aps eller et smba.
Så det er ikke så nemt, at få godkendt SMBA`er i disse tider, som det var bare for et par år tilbage.
Kan det ikke også skyldes, at der er et krav om kooperative træk ved et SMBA og det har mange svært ved at opfylde?
E & S oplever jo en stigning i stiftelsen af SMBA'er på flere 100 procent, og så er de begyndt, at se nærmere på sagerne og finder vel på den måde ud af, at mange faktisk ikke opfylder kravet om fx. kooperative træk og derfor er stiftelsen ikke gyldig.