Hej Alle Jeg har et spørgsmål til hvordan man laver en betalings løsning via en Applikation. Jeg tænker her på ligesom den DSB har lavet til deres billeter. Er der nogle der ligger inde med viden omkring dette, så hører jeg meget gerne fra jer. Det kan også være i kender nogle der ved hvem der laver det og hvilke krav der stilles til en sådan løsning. Venlig Hilsen Christian Dahl |
Hej,
Vil du lade kortholder angive sine kortdata direkte på telefonen? eller skal kortholder "kun" kunne lave køb efter at de i forvejen er en kendt kunde og som derfor har en "profil"? (tilbagevendende køb).
Det er ca. det springende punkt i PCI. (sikkerhedsbestemmelser)
Umiddelbart vil jeg anbefale at løsningen knyttes m. en hjemmeside hvor kortholder kan tilmelde sig abonnement via gængs PSP (betalingsgategw.). Efter signup kan der så laves køb via mobilen.
Alternativt kan du bruge psp'en betalingsvinduet fra mobilen også. Men mobiltransaktioner konverterer ringere end alm. browsertransaktioner.
vh
thomas jensen, quickpay