Hej jeg vil godt vide noget mere om at være salgs agent hvad skal der til? regler osv, har set nogle varer i udlandet som kunne være interresant at kikke nærmere på, så lidt vejledning ville være super tak.. |
Uden at ville skræmme dig væk fra din ide - så er noget der i alle fald normalt hjælper, når man skal ha et udenlandsk firma til at give en deres agentur for en vare:
Varekendskab på rimeligt niveau
Kendskab til markedet for den pågældende vare
Organisation - eller sig selv - som kan håndtere arbejdet i den mængde det nu måtte blive - evt lager/alternativt forsendelse - håndtering af rykkere hvis der faktureres fra udlandet osv.
Gerne en track-record - har man vist resultater med noget lignende.
F.eks. har en sælger der har arbejdet med at sælge tøj for en mode producent til danske butikker, lettere ved at få et mode agentur, end en der aldrig har solgt noget, eller en der kommer fra at sælge asfalt til industrien.
Der kan også være krav til financieringssiden, har man råd til at arbejde lidt langsigtet som agent? Ofte tager det lidt tid at komme igang med en indtjening?
Laver man andet ved siden af som tager tiden fra det nye agentur - og er der tid til det?
Der kan sagtens være mindre virksomheder i udlandet, som stiller mindre krav og vil være taknemmelige for mindre - men det er nogle af de krav de vil se på.