Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Du må være tekniker?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Århus
Tilmeldt 10. Feb 11
Indlæg ialt: 45
Skrevet kl. 11:54
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

En mand i en varmluftballon indså, at han var faret vild. Han reducerede højden, og så en kvinde nede på jorden.

Han gik længere ned og råbte til kvinden:

"Undskyld, kan du hjælpe mig? Jeg har aftalt et møde med en ven for en time siden, men jeg ved ikke, hvor jeg befinder mig!"

Kvinden svarede: "Du befinder dig i en varmluftballon ca. 30 fod over havet på 550 41' 47" nordlig bredde og 100 12' 47" vestlig længde."

"Du må være tekniker," sagde manden.

"Det er jeg," svarede kvinden, "men hvordan vidste du det?"

"Tja," sagde manden, "alt hvad du har sagt, er teknisk korrekt, men jeg har ikke nogen anelse om, hvad jeg skal bruge oplysningerne til. Og faktum er, at jeg stadig ikke ved, hvor jeg er. Det eneste jeg har fået ud af din hjælp er, at jeg er endnu mere forsinket."

Kvinden på jorden svarede: "Du må være leder"

"Det er jeg," svarede manden, "men hvordan kunne du vide det?"

"Det er enkelt. Du ved ikke, hvor du er, eller hvor du skal hen. Du er kommet op ved hjælp af varm luft. Du har indgået en aftale, som du ikke er i stand til at holde, og du forventer, at mennesker under dig skal løse dit problem. Faktum er, at du befinder dig i samme situation, som du gjorde, før du traf mig, men nu er det pludselig min fejl!"

Rigtig god weekend til jer alle.

Venlig hilsen
Lemme  

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Jan 08
Indlæg ialt: 1543
Fra  Sjællands ejendomsservice Toprobot.dk Skrevet kl. 12:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Dagens smil, en historie fra den virkelige verden

Fra Vejle
Tilmeldt 10. May 11
Indlæg ialt: 282
Fra  Geekweb Skrevet kl. 16:58
Hvor mange stjerner giver du? :

godt grin! :D

Geekweb.dk - Udvikler din hjemmeside

Fra Bogense
Tilmeldt 7. Aug 11
Indlæg ialt: 80
Skrevet kl. 17:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Hehe - ja dagens smil - og så er der bestemt en dyb sandhed i historien!

Det handler altid om at kommunikere, så kommunikationen giver mening for alle parter. De er jo sådan set begge godt på vej, når de trods alt kan genkende hinanden profiler.... :-)

God lørdag
Anne Kathrine

Tilmeldt 26. Jun 10
Indlæg ialt: 1584
Skrevet kl. 17:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Genialt! 

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)