Hvordan kommer jeg videre i mit forløb, med en internet side? Har prøvet at bygge den op som et diasshow. Og skrevet lidt tekst om hvad det handler om. Som eventuelt kan sendes til folk der har muligheder for at være investor/partner. Men er lidt i tvivl hvad jeg skal gøre i mit videre forløb? Mvh Henrik |
Har du lavet forretningsplan, budgetter osv?
En investore vil gerne se nogle tal - hvor kommer indtjeningen fra, hvor stor er den. Hvad er forventet resultat, hvor meget skal man indskyde, hvor stor en ejerandel får man igen osv osv.
Når du har 100% styr på det, kan du enten betale firmaer til at finde en investore for dig, oprette en indlæg her på amino, hvor du laver en god beskrivelse af din ide eller du kan prøve at kontakte folk/firmaer, der investerer i firmaer som fx SEED Capital.
Mvh