Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Har du et spørgsmål til Brian Mikkelsen?

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 16. Jan 06
Indlæg ialt: 535
Skrevet kl. 15:09
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,0 stjerner givet af 1 person

Hej Aminoer,

I forbindelse med et projekt vi kører for Århus Kommune kommer Økonomi og Erhvervsminister Brian Mikkelsen forbi vores kontor og diskuterer iværksætteri.

Vi har naturligvis et hav af ideer og tanker han vil gå der fra med, men det kunne måske også være sjovt hvis der sidder en Amino eller to og brænder inde med noget I gerne vil sige til ham.

Så hvis I har nogle forslag til gode spørgsmål vi kan kaste efter ham, må I endelig sige til!

God fredag.

mvh
Thomas

 

Fra Aabenraa
Tilmeldt 9. Jan 06
Indlæg ialt: 589
Fra  ABAKOMP ApS Skrevet kl. 16:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Thomas Sindberg:

I forbindelse med et projekt vi kører for Århus Kommune kommer Økonomi og Erhvervsminister Brian Mikkelsen forbi vores kontor og diskuterer iværksætteri.

 

Det kunne da være interressant at vide hvordan direkte og indirekte "iværksætter skatter" som det at man skal betale for at oprette en virksomhed og at investeringer i iværksætter virksomheder skal beskattes, kan forenes med liberal politik.
Desuden kunne jeg godt tænke mig at høre hvor gennemtænkt lempelsen af regnskabs/administrative byrder var, hvor man nu egentlig kan se at feks. alle Banker alligevel nægter at godkende et regnskab uden revisorpåtegning for selskaber så de fleste virksomheder slet ikke kan bruge lempelsen til noget. Smile

Mvh
Markus

Fra Vig
Tilmeldt 15. Jul 05
Indlæg ialt: 42
Fra  e-moms ApS Skrevet kl. 23:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Den med revisorpåtegningen til bankerne er god. Den kommer helt sikkert med.

Tak for det Markus.

 

Hilsen

Sean

Fra Hadsten
Tilmeldt 15. Mar 08
Indlæg ialt: 462
Fra  Vesterskov Bogføring Skrevet kl. 08:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Nu er det bestemt ikke alle banker, der har denne holdning. Og hvad er alternativet? At selv en lille iværksætter der har startet noget op i sin fritid med en omsætning på 10.000 kr. om året skal bruge mere end 10.000 kr. til bogføring, årsregnskab og påtegning fra en reg. revisor? Det fremmer bestemt ikke iværksætteri!

mvh
Michael

Tilmeldt 16. May 10
Indlæg ialt: 871
Skrevet kl. 10:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Brian

Jeg kunne godt tænke mig at vide hvorfor dem som ikke vil arbejde og dem som ikke kan arbejde skal ud i den ene jobtræning efter den anden ?

Hvorfor ikke satse på dem der virkelig VIL arbejde, og hermed mener jeg både dem der er syge og raske, det vigtigste er at de har lyst og virkelig vil arbejde.

Hvad skal i så med alle de penge i sparer ved at lade de xxxxxx antal danskere der har givet op overfor arbejdsmarkedet og i virkeligheden bare ønsker et stille og rolig liv, for de penge de får fra kommunen, lad være med at spilde unødige resurser på dem.

Istedet ville det efter min mening være langt bedre at satse xxxxxx antal kroner på at skabe iværksættere de optimale vilkår, sådan i sikrer  den næste genration en tilværelse hvor der rent faktisk er noget velfærdssamfund tilbage.

Vh Preben

Fra Vig
Tilmeldt 15. Jul 05
Indlæg ialt: 42
Fra  e-moms ApS Skrevet kl. 11:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for de gode ideer. Jeg tager dem med til mødet her inden længe.

 

Med venlig hilsen

Sean

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)