Hej alle aminoer :) Jeg sider og leger med tanken om at starte et enkeltmandsfirma ved siden af min uddannelse som web-integrator. Men mit årlige fribeløb ligger kun på 83000 kroner og regner med at tjene mere end det. Men hvis jeg bruger alt over de 83000 kroner årligt på at købe ting til min virksomhed (annoncer, computere osv.) kommer jeg så til at betale min su tilbage alligevel ? Skal jeg have et ApS eller andet selskab for at det kan lade sig gøre ?
på forhånd tak :) |
Hej Mick
Den løsning som oftest bruges i dit tilfælde er, at enkeltmandsvirksomheden bliver beskattet efter reglerne i Virksomhedsskatteordningen.
Dette bevirker, at virksomhedens overskud fordeles i henholdsvis en personlig indkomst og virksomhedsindkomst, hvor det er andelen af overskud til personlig indkomst, som er afgørende for en påvirkning på din SU.
Lidt firkantet sagt er andelen af den personlige indkomst fra virksomheden lig med, hvor meget du har hævet til privat af virksomhedens overskud, hvorfor dette kan styres, så man ikke overskrider grænsen for SU.
Virksomhedsindkomsten er så det resterende overskud, som skal blive i virksomheden i form af aktiver, herunder også likvide beholdninger.
Virksomhedens overskud er efter fradrag af de erhvervsmæssige omkostninger, som du også anfører.
Virksomhedsindkomst beskattes med 25 % aconto, hvor dette efterfølgende betegnes som et "opsparet overskud". Den endelige beskatning sker på tidspunktet, hvor det besluttes at hæve det opsparede overskud, eller i tilfælde hvor de private hævninger overstiger overskuddet og følgelig ved en lukning af virksomheden.
Hilsen
Tonny