Problemet ved at lave et ApS er vel at man skal hoste op med 125k, hvilket er lidt voldsomt for en virksomhed der består af én mand, en iPhone, en iPad og en iMac.
Det næste irrititationsmoment ved ApS er at der skal en statsautoriseret revisor til at godkende et regnskab. Det giver god mening hvis det er en killerapp, men AppStoren har p.t. mere end 300.000 apps, og under 1 promile af disse apps er i kategorien killerapps.
Så min vinkel til det er, starte med enkeltmandsvirksomhed, og så kan man altid beefe op. |
M_Munksgaard:Problemet ved at lave et ApS er vel at man skal hoste op med 125k, hvilket er lidt voldsomt for en virksomhed der består af én mand, en iPhone, en iPad og en iMac.Det næste irrititationsmoment ved ApS er at der skal en statsautoriseret revisor til at godkende et regnskab.
Det giver god mening hvis det er en killerapp, men AppStoren har p.t. mere end 300.000 apps, og under 1 promile af disse apps er i kategorien killerapps.
Så min vinkel til det er, starte med enkeltmandsvirksomhed, og så kan man altid beefe op.
ApS er mest fornuftigt, men hvis man ikke har de 80 kilo (!) i startkapital, så kan det naturligvis være et problem. Desuden er de 80 kilo jo ikke spildt, de står jo i firmaet.
Der er ikke revisionspligt for de fleste mindre virksomheder længere og det behøver ikke at være en statsautoriseret revisor, en registreret kan gøre det.
Dbh. Aleksander