Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan er din hverdag?

Side 2 ud af 4 (33 indlæg)
Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 22:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Her i den mørke del af året har jeg ikke ret nemt ved at komme op kl. 7 om morgenen, så der bliver klokken ofte 8 eller 9 inden jeg er på vej ud af døren i retning mod kontoret.

Der tilbringer jeg så normalt tiden indtil 16-17-18 stykker, alt efter hvad der lige SKAL være færdigt den pågældende dag og om jeg er inde i et godt flow med tingene.

Min kollega har det på samme måde, så vores aftale er blot at vi helst skal være der begge to inden frokost, så vi har tid til at spise den sammen og drøfte verdenssituationerne. Smile
Vi har ikke noget med faste arbejdstider i firmaet, det gælder bare om at optimalt produktiv når man er der og ikke blot at være der fra 8 -16.
Frihed under ansvar og ikke noget timetalstyrani er vejen frem.

Udover arbejdet på kontoret går der nemt et par timer om aftenen med at svare på mails der ikke lige hastede og andre småting der blev lagt til side i løbet af dagen.

Fritiden går med alle mulige og umulige projekter, alt lige fra at hente 12 m3 brænde i skoven, der skal saves, køres hjem, kløves og stables (jeg er ret glad for min brændeovn og den er ret sulten på denne årstid) mit drivhus, min motorcykel og alt muligt andet, alt efter vejret.
Her om vinteren er det bedste nu at komme ud på jagt. Smile

Det er først her de seneste par år jeg har formået at få banket min arbejdstid ned omkring et normalt leje omkring 30-50 timer om ugen, tidligere gik der nemt 12 timer om dagen, 5 dage om ugen på arbejde + det løse i weekenderne.

Men det holder man ganske enkelt ikke til i længden og tingene kører fint som det er nu, så skal der også være tid til at være menneske ved siden af.

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Fra Ringkøbing
Tilmeldt 15. Nov 09
Indlæg ialt: 191
Fra  Fjordens Wellness Skrevet kl. 22:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja det er nok som så mange andre siger her inde også det kommer an på hvor man er også hvad man laver.

 

Jeg har fast arb s tid tirsdag - lørdag fra 9.30 - 17 som minimun, Der udover har jeg tid nogle kunder efter kl 17 også laver jeg alt rengskab selv så det er tid søndag eller mandag. :)

 

Men er dog også ved at finde ud af at de mange timer på jobbet hver uger er ved at være for meget og at det ikke går at man udskyder sin ferie hele tiden.

fx. nåde jeg slet ikke at nyde mit bryllup i aug. 2010 fordi jeg have fortravlt med mit job og med at få det til at passe. jeg arb dagen før fuld tid og tog derefter ud til mine forælder og fik lavet min sang færdig til min kommen mand og gik i seng. så ryttet vi hele huset op søndag og mandag da vores venner rigtig havde været igang. derefter gik arb igang igen.

Tit sidde rjeg hjemme om aften og arb. det er nogle lange dage og skal snart have en ende.

( tog en strres test igår på opfordring fra min mand og en veninde, man kunne max får 150 og min lå på 260 selvom jeg ikke følger jeg strreser. )

Fra København
Tilmeldt 21. Aug 09
Indlæg ialt: 2585
Fra  . Skrevet kl. 23:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Rune Jensen:

Hej kære iværksættere.

Jeg kunne godt tænke mig at høre, hvordan jeres hverdage ser ud, da jeg er meget interesseret i at finde ud af, hvor forskelligt det er fra én iværksætter til en anden.

For at starte ud kan jeg afsløre, at jeg står op kl. 05:00 hvér hverdag og sparker dagen igang med at indtaste ordrer og besvare e-mails, der måtte være kommet hen over natten. Derefter logger jeg på Skype, skulle der være bud efter mig, og fortsætter eventyret med kundeservicetelemarketing og salg, betjening af ordrer og korrespondance med kollegaer, afhængig af travlheden den respektive dag. Kl. 16:00 begiver jeg mig ud i optimering af webshoppen, bogføring og anden administration, programmering, mens jeg holder linjen åben til kundeservice, som jeg i øvrigt sørger for at pleje, til jeg går i seng omkring 22:00 til 23:00. Er der tidsmæssigt overskud til en god film og et godt glas rødvin, kan dette godt presses ind til sidst i dagens program.

Jeg er spændt på at høre, hvordan jeres hverdage hænger sammen. Min typiske hverdag er jo, i modsætning til mange iværksættere jeg kender, ret forudsigelig.

Pas på med at overarbejde, jeg har prøvet at drive supermarkeder med cirka 100 timer hver uge på arbejde.
Det smadrede mit helbred.
Det handler ikke om hvor meget du kan tjene men hvad du skal bruge til at leve et lykkeligt liv.
Kan du prøve alle dine drømme med 20.000 kr om måneden, så er der ikke meget grund til at arbejde konstant og tjene 50.000 - 100.000 - osv.

Min dag starter med jeg står op 5.30 og går ned og kaster bold og hygger mig med mine collier.
Så spiser jeg noget mad på vej til skole, jeg er der fra 8.10 til 15.10
Når mine skole projekter er klaret læser jeg og bliver bedre til en række emner.
Udover det, så er jeg startet på mit første rigtig store kommercielle projekt, som jeg har fundet 2 samarbejdspartnere til.
Det bliver min aften brugt på.

Jeg er stor fan af 4 hour work-week og anser den som en bibelSmile

En god ven døde ung af sygdom, selv om han var ung, så kunne han godt se det vigtige i livet.
Pas din familie og venner, glem det unødige, tjen hvad du skal bruge og lev livet 24/7.
"Glem de unødige" har jeg selv lagt stor betydning i, f.eks. er det virkelig det værd at skændes med kæresten over ligegyldige ting?

Deltag i iværksætter events! Tilmeld dig på https://www.smila.dk og få invitationer.

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 02:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Sjovt, jeg har netop lavet en video af min hverdag.

* Følg iøvrigt også med på min blog om The 4-Hour Workweek

Fra Chiang Mai
Tilmeldt 31. Aug 09
Indlæg ialt: 2243
Fra  Move Marketing Co., Ltd. Skrevet kl. 06:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Rasmus Lindgren:

Sjovt, jeg har netop lavet en video af min hverdag.

* Følg iøvrigt også med på min blog om The 4-Hour Workweek

God og sjov video du har lavet der :) 

Omgivelserne minder lidt om mine her i Thailand.

 

Kristian Ole Rørbye

Fra Struer
Tilmeldt 5. Aug 10
Indlæg ialt: 1118
Fra  MG CONSULTING Skrevet kl. 07:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Fik sådan en lyst til at kommentere på den her :)!

Syntes det kunne være sjovt hvis jeg fortalte om min hverdag da jeg er 13, og ung iværksætter :o)!

- Står op 6.30 for at gøre mig klar, men ender altid med at dovne lidt videre til kl 7! Efter det går jeg i bad, tager tøj på, spiser en god solid morgenmad, og pakker min taske :)' Når klokken så er 7.50 går jeg i skole :)! (Jeg er en af de heldige elever som bor lige overfor skolen skal det siges) I skolen laver vi en masse forskelligt, arbejder, har projekter, og meget andet :)' Når det så er sagt er jeg meget glad for at gå i skole da det er på en måde den vej som JEG syntes kan føre end videre i livet, hvis man har opnået det man vil i folkeskolen. Så når klokken er fra 12.30-14.45 kan jeg være hjemme. Når jeg endelig kommer hjem, rydder jeg op, rydder op i mine ting, og gør det mest nødvendige. Så er jeg sammen med vennerne, og har en sjov dag hvor jeg kan skovle ideer sammen både fra AMino, og fra mit eget hoved d:' Ender altid med at gå i seng 22.00 :)

 

- Mads

Fra Hundested
Tilmeldt 4. Jan 11
Indlæg ialt: 457
Fra  Fatsak Skrevet kl. 08:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er spændende at høre hvad i får dagen til at gå med.

Jeg arbejder hjemmefra, hvor min dag typisk starter ved en 9 halv 10 tiden. Jeg står dog op kl. 7, men der går tiden med at gøre min store datter på 3 år klar til børnehaven og hygge med den mindste på 3 måneder.

Når jeg sætter mig foran computeren starter dagen med at besvarer mails, behandle de ordre der er kommet i løbet af natten/morgenen osv. imens min datter sover.

Hun vågner så typisk ved en 12 tiden, hvor vi giver mad, skifter ble, leger, ordner huset osv. Hun skal så sove igen kl. 14.

Resten af dagen går med nogle af de projekter jeg har gang i, eller hvis jeg har nogen møder, sker det som regel også om eftermiddagen. Dagene ligner ikke hinanden som sådan og jeg har friheden til at gøre hvad jeg har lyst til.
Behandler ordre når de kommer ind, så det sker rimelig hurtigt.

Henter min store datter fra børnehaven kl. 16, hun ser fjernsyn når hun kommer hjem for at koble af. Så imellem kl. 16 - 17 står den på arbejde igen.

17 - 19.30 går sammen med børnene og når de er gået i seng sætter jeg mig somregel foran computeren igen. Det afhænger helt af hvor meget arbejde der er og hvilke projekter jeg har gang i. Men om aftenen er det kun hvis jeg har lyst. Arbejder om aftenen 2-3 gange om ugen.

Nyder iøjeblikket at det er vinter, så der er ikke tryk på, og nyder tiden med mine børn. Men glæder mig også til sommeren kommer hvor der virkelig er gang i den og til min datter skal i dagpleje, så der er mere tid til arbejde om dagen og børnetid om aftenen.

Jeg har indtil jeg fik min lille datter haft et fuldtidsarbejde ved siden af, så jeg har bestemt mere tid nu end jeg havde før. Men nu er jeg færdig med min uddannelse og skal arbejde hjemmefra/selvstændigt resten af mit liv...Big Smile

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 08:44
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Odense C
Tilmeldt 24. Jul 10
Indlæg ialt: 823
Fra  tersef Skrevet kl. 08:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Til alle jer der arbejder 20 timer mere end de ca 37timer om ugen.

Her er en lille historie.

Der var en mexikaner, der tog ud og fiske hverdag fordi han kunne lide det, og iøvrigt var han den dygtigste i byen, han elskede at fiske, og det gav mad på bordet, samt han kunne give nogle væk, og sælge nogle til andre ting. Han elskede at slappe af mens han fangede fisk hver dag, det gjorde ham glad.

En dag kom en forretnings mand forbi, og spurgte ham hvorfor han ikke startede sit eget firma?

Mexikaneren spurgte, hvorfor skulle jeg det?

Forretnings manden sagde, at så kunne han få folk til at arbejde for sig og de kunne fange flere fisk, og han kunne blive rig!

Mexikaneren spurgter igen undrende, hvad får jeg ud af det?

Forretnings manden sagde, at så kunne mexikaneren få folk til at arbejde for sig, så han ikke skulle lave noget, så han kunne fiske hverdag.

 

 

 

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 08:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Seiven:

Til alle jer der arbejder 20 timer mere end de ca 37timer om ugen.

Her er en lille historie.

Der var en mexikaner, der tog ud og fiske hverdag fordi han kunne lide det.....

Sjov... Den har jeg sjovt nok også som video (med lidt længere hår)

Godt nok på engelsk...

Side 2 ud af 4 (33 indlæg)