Der er IKKE stor risiko forbundet med sitet. Jeg underskylder for den tidligere typefejl. Omkostningerne til hjemmesiden er mere eller mindre minimale, da vi selv kan programmere, så det er sådan set domænet og serverplads som koster lidt.
Jeg ville prioritere et ApS. Tror man på projektet så må 4 mand kunne skaffe det der skal til. Hver især er det ikke store penge som, med mindre man står i RKI, må kunne skaffe med den gode ide i hånden. Det er blot for at få afskærmet risikoen. Det som kan virke som mange penge at tabe ved et ApS kan blive meget dyrere i et I/S. Man skal huske at pengene ikke er tabt med mindre firmaet går ned.
Derudover så er der et signal om noget seriøst overfor banken mv. I at have lavet et 'rigtigt' firma.
Niels
Et SMBA ligger midt imellem et I/S og et ApS, og kan virke som det bedste fra begge de andre typer selskab. Men hvad er ulempen / 'the catch'?
Kan du ikke forklare hvad der skal til for at starte et SMBA, og hvorledes det begrænsede ansvar ved denne virksomhedsform kan sammenlignes med den begrænsede hæftelse i et ApS?