Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

En kunde er muligvis smuttet, men vi har lavet hjemmesidedesign

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Aarhus
Tilmeldt 12. Nov 09
Indlæg ialt: 303
Fra  Erhvervshjemmesider.dk ApS Skrevet kl. 21:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino,

 

Jeg prøver i denne tid kræfter med, at lave hjemmesider for mindre firmaer - hvilket også går forholdsvist godt.

Men der er meget at holde styr på, så det med skriftlige kontrakter til kunderne har vi ikke gjort så meget i.

Vi fandt for et par måneder siden en kunde der sagde at de havde opsagt deres gamle "webmaster", fordi det var for dyrt - så det var en perfekt tid at vi kom på.

 

Vi har mødte med dem nogle gange, og efter 4 forskellige design-udkast blev de endelig tilfreds, hvilket vi også selv bestemt er.

Problemet er bare, at når jeg ringer i dag for at aftale muligvis det sidste møde omkring, hvornår det skal gå online får jeg at vide at de åbenbart ikke havde kunnet frasige sig deres gamle ordning og at de selvfølgelig ikke kunne betale to stedet - og det var de kede af.

 

Hvad skal vi gøre!? - Min umiddelbare plan er, at mødes med dem og diskutere det her igennem og finde en løsning så de kan frasige sig deres gamle kontrakt og blive overtaget af os, og hvis de ikke vil det, kan vi ikke gøre andet end at sende dem regningen - men eftersom det ikke er en skriftlig aftale har vi jo ikke noget på dem - på trods af, at de har vist stor interesse for at vi skulle lave hjemmesiden og dets rettelser.

 

Hjælp mig tak, mvh.

Samuel Blander Glaes

AlphaBusiness.dk

Fra Viby J
Tilmeldt 7. Aug 09
Indlæg ialt: 578
Skrevet kl. 21:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja det er jo lidt svært når man ikke har tingene på skrift :(

I fælge loven så er en mundtlig aftale lige så god som en skriftlig, men problemet ligger bare i at de mundtlige aftaler oftest er svære at bevise.

Synes bare I skal droppe dem. Kom videre med at lave hjemmeside design for andre. Sælg det udarbejdede hjemmesidedesign til nogle andre billigt og brug det som reference. Kan godt forstå at det er spildt arbejde, men nogle gange er det også bedre at komme videre og fokusere på nye positive kunder, i stedet for at hænge fast i tvivlsomme aftaler :-)

Fra Aarhus
Tilmeldt 12. Nov 09
Indlæg ialt: 303
Fra  Erhvervshjemmesider.dk ApS Skrevet kl. 22:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja, det er rigtigt at vi ikke skal ligge alt for meget energi i det  her. Jeg synes bare det er respektløst fra deres side - men jeg har samtidig fået en masse erfaring, så jeg må vel se positivt på det. Du siger at vi kan sælge deres design - det kan vi helt sikkert, men det er bare træls når det var en super god reference vi havde fat i, en af byens "hot shots".

Fra Allerød
Tilmeldt 28. Mar 05
Indlæg ialt: 3352
Fra  MediaMouse ApS - Trykkeri Skrevet kl. 22:21
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

 Umidlbart vil jeg sige at I bør tage mødet med kunden.
Og så må I ellers forklare dem at de må have forståelse for at I har brugt tid og kræfter på opgaven og I derfor vil faktureret for den del af opgaven I har løst indtil videre.
Hvis kunden bare har nogenlunde retfærdighed i blodet, så vil de også godt kunne se det retfærdige i at skulle betale for det I har leveret indtil videre. Det er ikke Jeres problem at de har hyret Jer til at lave en opgave som det oprindeligt havde lavet en aftale omkring med en anden leverandør - som de så pludselig ikke kan komme ud af.

Men hvis de begynder at stille sig på bagben, så bliver det noget mere vanskeligt, med mindre I har en eller anden form for dokumentation på opgaven. Og så vil det formentenlig ende ud med en inkassosag som eventuelt kan køre over i en sag i Sø & Handelsretten. Så I skal også tage til overvejelse om den kamp er pengene værd - såfremt den altså falder ud til Jeres fordel.

Så prøv at starte med lige at kridte banen op for kunden og forklar dem hvorfor I vil give dem en regning på x-antal kroner. Det svarer lidt til at bestille et håndlavet spisebord hos en lokal snedker og den dag manden så ringer og siger at det er færdigt, så fortæller man at man dagen før havde besluttet sig for at købe et i IKEA i stedet for. Det er jo så ikke hans fejl og han skal selvfølgelig have penge for det han har lavet. 

/Jesper 

Fra Aarhus
Tilmeldt 12. Nov 09
Indlæg ialt: 303
Fra  Erhvervshjemmesider.dk ApS Skrevet kl. 22:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Tusind tak for det meget brugbare indlæg, det satte tingene op og jeg ved nu nærmere, hvad jeg skal gøre.

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)