Vi er ved at undersøge mulighederne for affiliate marketing men vi ved ikke så meget om det så hvis der var nogle som kunne give os noget gode ideer / feddback på hvor meget vi skal regne med at give pr. salg i % og evt. anbefale affiliate partnere som er seriøse og kan generere en masse salg for os vil vi sætte pris på det.
Kig på en liste over affiliate netværk kig på deres hjemmeside, søg på deres navn og se hvad folk siger om dem - Ring til dem som du syntes virker gode og se hvad de koster i oprettelse, månedlige gebyrer, split - De fleste i Danmark tager dog ikke gebyrer.
Lav en aftale med det netværk som du syntes bedst om, husk at spørg til hvordan deres support er både for dig og affiliates. Da du har mange produkter er det også værd at kigge på om netværket understøtter produkt feeds.
Hvis du har flere spørgsmål er du velkommen til at hive fat i mig