4 af mine studiekammerater og jeg ønsker at oprette vores egen virksomhed.
Vi har alle baggrund i IT og elektronik og ønsker en virksomhed vi kan bruge til at sælge mindre software/hardware løsninger igennem.
Vi ønsker at undgå så mange dokumentationskrav som muligt da det kun er en bibeskæftelse for os.
Vi ønsker selv af styre ansvar og økonomi og har ikke noget imod at hæfte personligt.
Hvilken virksomhedstype kan/skal vi oprette?
Kan man oprette en virksomhedsform lige som en enkeltmandsvirksomhed bare med flere medejerere? og hvordan udtrækker vi overskud / fordeler underskud? kan vi fradrage et underskud fra vores personlige hovedindkomst?
Hvilke krav er der så til den efterfølgende indrapportering? Momsangivelser, årsrapport, regnskab osv?
Det væsentlige er at vi ikke ved hvorvidt vi kommer til at bruge virksomheden eller hvornår den kommer til at skabe overskud (gratistjenester der financieres af reklameindtægter) derfor vil det være meget dræbende hvis vi skal ofre al for megen tid eller penge på formelle krav om indrapportering eller revisionsudgifter.
Et tænkt scenarie kunne være. Vi laver en online service der kræver en server(udgift til indkøb(10.000) samt løbende udgifter til vedligeholdelse og abonnement(500)). Dette vil give et underskud i nogen tid (måske hele tiden) eller komme til at generere et overskud på måske et par tusinde om måneden.
Eksemplet er bare for at illustrere hvilke størrelsesordner for udgifter og indtægter vi forventer.
Hvis man nu skal skære det ud i pap, så koster det noget mere at eje et ApS end at have et I/S. Selvom der er tale om et lille mikroregnskab, skal der jo alligevel sendes en årsrapport ind til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, og I kan ikke hæve penge ud af firmaet uden at skulle enten hæve det som udbytte eller udbetale pengene som A-indkomst med A-skat, AM-bidrag osv. I et I/S kan man - i hvert fald i starten - klare sig med meget lidt administration, blandt andet fordi der kun skal laves et skattemæssigt regnskab, og det er der ikke nær så store krav til formmæssigt, som der er til ApS-ets årsrapport. Derfor er det billigere.
Til gengæld giver et ApS nogle mere ordnede forhold. F.eks. hvis en part skal ud (eller ind - eller have flere eller færre anparter), og man begrænser ansvaret, hvorimod man i et I/S hæfter ubegrænset og solidarisk. Der skal derfor laves en meget grundig I/S-kontrakt for at sikre jer, hvis I bliver uenige om virksomhedens drift. Et ApS kræver et indskud på 80.000 kr. (ingenting i et I/S).
Du kan også læse nogle flere overvejelser her og her.