Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kuponer i Danmark - råd om fair pris.

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)
Fra København
Tilmeldt 9. Feb 10
Indlæg ialt: 1479
Skrevet kl. 14:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Tommy:

Rasmus Jakobsen:
Jeg ville også "gøre noget ud af siden" inden, derefter sølger du den til 70.000, hvilket er en beskeden stigning på ca. 16-17%

Det giver jo slet ingen mening. Hvad skulle pointen i det være? De køber den jo tydeligvis ikke pga. indholdet og hans skriblerier går ikke siden 10.000 mere værd. Risikoen for at de finder på noget andet i mellemtiden er nok større.

Hvis trådstarter kan få 60.000 DKK for domænet, er det bare med at få lukket handlen.

Efter lidt betænktningstid tror jeg at du er inde på noget af det rigtige. Det med at lave noget indhold på hjemmesiden er måske bare lidt spild af tid - for gider et stor norsk selsskab virkelig at købe et domæne, og bagefter gå ud og kræve nogen penge tilbage fordi at de mener at det er blevet solgt til overpris - det er ikke særligt hensigtmæssigt for et firma hvis det kommer frem i pressen at de jagter "den lille mand".

Firmaet har muligvis også kontaktet fem andre personer med spændende domænenavne indenfor kuponer med et lignende tilbud, så hvis en af de andre siger ja, så er de så måske ikke intresseret i at handle alligevel.

 

Jeg arbejder som reklameopfinder, og jeg kører med 12.000 kr/t. Skal du have et lift med?

Fra Helsingborg
Tilmeldt 3. Apr 05
Indlæg ialt: 6568
Fra  TextReactor Skrevet kl. 14:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Michael Richard Warren Olsen aka Wonderboy:
Det kan måske ende med at al det kupon halløj bliver lidt af en fuser i Danmark - men jeg er desværre ikke en spåmand, men jeg personligt finder det meget irriterene hvis jeg skal printe nogen kuponer ud fra en hjemmeside, eller klippe nogen kuponer ud fra en tryksagsreklame og aflevere dem nede i en butik - og det tror jeg at de fleste andre mennesker her i Danmark har det på samme måde.

I sverige hvor jeg bor er det meget normalt med rabatkuponer. Vi får hver måned et brev fra vores lokale supermarked med særtilbud og rabatkuponer. Jeg tror at man skal se rabatkuponer på 2 måder:

1) Leverandøren har en rabatkupon som man kan tage i butikken (downloade) for at få rabat på en vare.

2) Butikken har i form af et loyalitetsprogram rabatkuponer (dette tror jeg at Coop er ved at lave)

Hvis en leverandør vil give x antal kr i rabat på en vare så lad ham dog. Jeg tror at det vil komme forbrugerne til gode og at det med at vi skal have samme pris.... det er oldschool tænkning. Den med at "årh...han får 5 kr rabat... hvor er det bare snyyyyd".... jamen så får man sikkert selv rabat andre steder. 

 

Jeg har programmeret i over 27 år. Jeg har kodet i C, C++, Java, Delphi, Perl, JavaScript, C#, F#, VB.NET, ASP, Myresnak :D, Comal80 osv....

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:18
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg tror at jeg ville vælge at sælge siden, selvom rabat kuponer godt kan gå hen og blive en stor forretning, men det kræver indsats og hårdt arbejde. Nogle af de største rabat kupon sites i UK omsætter nok omkring £80-100.000 i snit om måneden. Det skal også nævnens at de Danske affiliate programmer ikke er begyndt at bruge rabat kuponer endnu.

Men for 60.000 DKK har du en god portion penge til enten at købe indhold til en side du har eller til et nyt projekt.

 

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)