Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

IBM i Jeopardy

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 29. Sep 09
Indlæg ialt: 1199
Skrevet kl. 19:06
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9729
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 20:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Next.man:
Tror denne nye teknik kommer til at ændre søgemaskinerne om mange år ?

1) Nej, for det er ikke en søgemaskine, men en svarmaskine. Det er to fundamentalt forskellige ting. De skal ikke ses som modstykker, men supplerende informations-mekanismer. Svarmaskiner giver svar. Søgemaskiner finder kilder med svar.

2) Ja, søgemaskiner vil blive ved med at undergå store forandringer- Søgemaskiner vil om 10 år se mindst ligeså forskellige ud, som søgemaskiner gjorde for 10 år siden i forhold til i dag. Og det er bestemt ikke utænkeligt, at elementer af "svarmaskiner" vil indgå. Længest fremme på den kommercialiserede del af det område er nok Wolfram Alpha.

Den danske natursproglige teknologiviksomhed Ankiro er i øvrigt også temmelig dygtige til nogle af de centrale natursprolige teknikker, som også indgår i IBM's Watson.

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)