Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Projektleder og sælger til resultatorienteret enkeltmandsvirksomhed

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 18. Apr 07
Indlæg ialt: 1511
Fra  GrN.dk Skrevet kl. 09:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Jeg søger en  eller flere projektledere, som vil prøve kræfter med lidt salgsarbejde til min lille enkeltmandsvirksomhed, som jeg driver udover mit fuldtidsarbejde som logistik-  og IT-konsulent inden for jordbrug og fødevarer.

 

Jeg er medejer af http://webdrive.dk og i "fritiden" løser jeg opgaver inden for IT- og Logistik for andre brancher.

Oplæg til samarbejde.

Projektleder og sælger (PLS): Søges

Faglig person (FP): Grzegorz

PLS hører om en opgave, der kan løses af FP. PLS kontakter virksomheden, som udbyder opgaven og udfylder en kravsspecifikation. FP modtager kravsspec. og estimerer timeforbruget til 100 timer af 600 DKK per time.

PLS formidler kontakten mellem kunden og FP og har projektstyringen.

FP modtager 75 % af salgsprisen = 100 timer af 450 DKK per time.

Resten går til PLS = 100 [ h ] * 150 [DKK / h] = 15.000 DKK

Under spidsbelastning forventer jeg at kunne arbejde 50-75 timer om måneden.

Bemærk, at alle opgavestørrelser har interesse. PLS  har sandsynligvis interesse i at sælge større opgaver, hvilket også er det som FP foretrækker. Win / Win ;-)

Der er ingen salgsmål for PLS, da jeg ikke er afhængig indtægten fra min enkeltmandsvirksomhed. Min motivation er løsning af opgaver, som giver resultater for kunden. Min profil er resultatorienteret og jeg synes det er sjovt, at arbejde med forskellige opgavetyper.

 

Venlig hilsen.

Grzegorz Nowak, cand.merc.logistik

CV: http://grn.dk/content/about-Grzegorz-Nowak

 

Logistik: http://logistikforum.org

Web: http://grn.dk/content/portfolio og http://wdsupport.dk/?p=homepages

 

 

 

 

IT ++ GrN.dk - Flutter Mobil-Apps, Linux Servere, Webservere Litespeed, Wordpress, Drupal, Laravel, Systemintegrationer, Datakonvertering, Datahentning, Prototypeudvikling, Bash, R-Script, Python.

Fra København
Tilmeldt 1. Jun 06
Indlæg ialt: 6114
Fra  Mikjaer Consulting ApS Skrevet kl. 14:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Du finder ingen der vil lege sælger for så lidt ...

Derudover er det også sjældent at finde én person der både er dygtig til salg og til at projektlede ..

Tilmeldt 18. Apr 07
Indlæg ialt: 1511
Fra  GrN.dk Skrevet kl. 15:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mikkel.

Hvad skal prisen være?

Det er rigtigt - en sælger-projektleder-hybrid er ikke nem at finde. 

 

VH. Grzegorz.

 

IT ++ GrN.dk - Flutter Mobil-Apps, Linux Servere, Webservere Litespeed, Wordpress, Drupal, Laravel, Systemintegrationer, Datakonvertering, Datahentning, Prototypeudvikling, Bash, R-Script, Python.

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)