Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kan en kunde undslå sig betaling fordi opgaverne blev udført sidste år?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. May 10
Indlæg ialt: 5
Skrevet kl. 23:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Igennem 2009 har jeg lavet en række forskellige opgaver for en bekendts daværende arbejdsplads. Min bekendte har ikke som sådan anbefalet virksomheden at bruge mig til opgaverne, men har nævnt at jeg kunne være en mulighed og det har man taget til sig.

I sommeren 2009 beder min bekendte mig lave en opgave med udarbejdelse af et elektronisk skema for den afdeling af firmaet han sidder i og da en anden afdeling ser det færdige resultat ønsker man ligeledes at få lavet et lignende skema. Opgaven for denne afdeling griber om sig og bliver væsentligt større end først tænkt fordi man ser muligheder for anvendelse af skemaets opbygning på andre områder end oprindeligt tiltænkt. Jeg bliver ikke bedt om at udarbejde et tilbud og ej heller spurgt om hvor lang tid jeg har brugt.

Efter flere tilrettelser osv. sender jeg i efteråret en mail med skemaerne og udbeder virksomheden foretage nogen tilrettelser og derefter vende tilbage til mig så vi kan få afsluttet opgaven.

Jeg spørger min bekendte om fakturering som siger at han synes jeg skal vente til opgaven er afsluttet og så lave en samlet fakturering på alle opgaverne jeg har lavet igennem 2009.

Der går lang tid uden tilbagemelding om tilrettelserne, men jeg ved at de har travlt så jeg vælger at give dem lang line. I mellemtiden bliver min bekendte fyret pga. af krisen.

I april 2010 skriver jeg og beder om tilbagemelding om de skal have færdiggjort skemaerne eller om vi skal kalde opgaven afsluttet og jeg kan fakturere. Svaret der kommer tilbage er at man havde glemt det og at man ønsker at jeg laver en opgørelse over mit timeforbrug på de samlede opgaver. Det sender jeg til dem, men opgørelsen falder åbenbart ikke i god jord da man ikke havde troet at den ville have den størrelse. De svarer at ”det kan der ikke være tale om – og slet ikke når det er fra 2009”.

De tilbyder at betale noget der svarer til ca. 2/5 dele af beløbet fordi det vedrører 2009 og at man ikke vidste at jeg havde brugt så lang tid på opgaverne. (Faktisk kan man læse mellem linjerne at man mere eller mindre beskylder mig for at have været langsom.)

Jeg har naturligvis afvist deres tilbud med den begrundelse, at jeg ikke kan bebrejdes, at de åbenbart ikke vidste hvor omfangsrige opgaverne var og at de ikke bad om tilbud.

Men hvordan står jeg egentligt i denne situation?  Er det juridisk muligt for dem at undslå sig betaling (eller få nedslag i pris) fordi det er opgaver udført i 2009? Er der nogen af jer der kender reglerne for den slags?

På forhånd tak for jeres hjælp.

Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 23:48
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Så længe du gør dit krav gældende indenfor 3 år kan de ikke komme og sige at du kommer for sent.

Reglerne for forældelse blev ændret i 2007 hvor man generelt gik fra 5 til 3 års forældelsesfrist på simple pengekrav, og der er du jo sådan set ude i god tid.

Men du kan jo naturligvis risikere problemer omkring at de nægter at betale og så må turen gennem retssystemet hvis det er.

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Fra København
Tilmeldt 11. Jun 08
Indlæg ialt: 661
Fra  Signifly ApS Skrevet kl. 00:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Det gør ingen forskel om det er 2009 eller 2010, blot du har gjort dine krav gældende indenfor lovgivende 3 år.

Jeg tror måske i virkeligheden at det ender med i højere grad at være dit problem end deres at der ikke er lavet et tilbud. Find alt hvad du har på skrift der kan have karakter af aftaler imellem jer. Det kunne godt lyde som om at meget af det er mundtligt, og så kan det godt være en lidt svær situation. Derfor er det en god idé altid at have en kontrakt (især på større opgaver), men det er jo altid let at være bagklog.

Men som sagt, se hvad du kan finde af dokumentation. Overvej så selv om du har nok til en sag, og få evt. en sagkyndig til at vurdere hvis du er i tvivl. Når du så ved om du i det hele taget "kan" gøre krav på hele beløbet, kan du gå til forhandlingerne med den rigtige attitude i den givne situation.

Det er fra virksomhedens side en ubehøvlet måde at opføre sig på, men du er nødt til at tænke taktisk af hensyn til dig selv. Kommer du frem til at du ikke "kan" gøre krav på hele beløbet, er det nok bedre at tage diplomathatten på og se om du kan hive måske 3/5 hjem. Hellere det end at det ender med at være hårdt mod hårdt; alt eller intet, hvis det ikke er en sag du står stærkt nok i.

Boldrer mig med de kreative wunderkids i Signifly - et Digitalt Bureau i København. Altid en god Amino-pris.

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)