Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvem må jeg kontakte?

Side 1 ud af 2 (17 indlæg)
Tilmeldt 30. Mar 05
Indlæg ialt: 85
Skrevet kl. 16:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa,

Jeg er lidt i tvivl omkring reglerne for dørsalgsloven (tror jeg nok det hedder). Nu har jeg f.eks. en lille virksomhed som sælger web-løsninger. Må jeg så gerne når jeg kommer forbi et tilfældigt meget grimt og uoverskuelig website, så skrive til virksomheden og spørge om de er interesseret i at få udviklet et nyt webiste? Eller må jeg gå ind i en tilfældig butik nede i gågaden og spørge om de er interesseret i at få en hjemmeside?
Vel at mærke jeg aldrig har haft kontakt med disse mennesker før.
Hvis Ja, hvad er det så jeg IKKE må ifbm. at skaffe nye kunder?
 
På forhånd tak,
Venlig hilsen
 
Casper
Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 16:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Casper,

Hvis vi tager udgangspunkt i at der udelukkende er tale om erhervskunder, så må du så vidt jeg er orienteret godt opsøge dem via fysiske breve, telefonopkald samt ved fysisk besøg. Du må dog ikke sende en uopfordret fax eller e-mail med henblik på salg i følge markedsføringsloven.

Hvis der der i mod er tale om privatkunder er der nogle specifikke regler for hvilke produkter/ydelser du må tilbyde uopfordret på de forskellige måder.
Tilmeldt 30. Mar 05
Indlæg ialt: 85
Skrevet kl. 16:36
Hvor mange stjerner giver du? :
Udgangspunktet er helt klart erhvervskunder..

Okay, men hvordan kan det være jeg godt må opsøge dem via telefon, fysisk brev eller besøg hvis jeg ikke må med e-mail og fax? Hvor ligger forskellen?
Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 16:58
Hvor mange stjerner giver du? :
Det spørgsmål har jeg stillet mig selv mange gange, og jeg har endnu ikke fundet et fornuftigt svar.

Hvis du selv vil kigge lidt nærmere på det kan jeg henvise til følgende:

Markedsføringslovens paragraf 6a - omhandlende e-mail/fax:
http://www.retsinfo.dk/_GETDOCI_/ACCN/A20000069929-REGL
Forbrugeraftaleloven - omhandlende fjernsalg (telefonisk henvendelse, fysiske breve og fysisk kontakt):
http://www.retsinfo.dk/_GETDOCI_/ACCN/A20040045130-REGL

Personligt finder jeg telefonsælere mere irriterende end spammails, så hvis jeg skulle sætte lovgivningen havde det været lige omvendt på det punkt. En mail kan man se på når man vil (og eventuelt filtrere væk) hvor i mod en telefon ringer når den ringer, og jeg har endnu ikke hørt om et telefonsælger filter ;)
Jeg tror essensen ligger lidt i at man ikke på samme måde nemt og billigt kan "spamme" folk til med reklame ved manuel henvendelse, som man kan automatisk via fax/mail og automatiske opkaldssystemer - set fra det perspektiv er det faktisk også forståeligt nok.
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 248
Skrevet kl. 20:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Det fornuftige svar er meget simpelt. Telefonopkald, breve og fysisk besøg giver afsenderen en omkostning hvorimod emails og fax giver modtageren en omkostning.
Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 20:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Automatiske opkaldssystemer er også forbudte, og giver vel ikke modtageren mere omkostning end et manuelt telefonopkald - ligeledes er en e-mail vel ikke ligefrem nogen omkostning at modtage - og det koster da også for afsender at sende en fax.

Men generelt tror jeg også at det handler om at udelukke de letteste samt billigeste metoder for massemarkedsføring (hvis man kan formulere det på den måde), men jeg mener ikke man sort/hvidt kan dele dem op i at den ene gruppe giver afsender omkostninger og den anden modsat.
Tilmeldt 14. Aug 05
Indlæg ialt: 347
Skrevet kl. 23:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Forskellen er at mail og fax kan sendes ud hurtigt til rigtigt mange brugere, også kaldet spam. Derfor skal man som udgangspunkt ringe og spørge om lov til at sende et tilbud.

Denne regl er lavet for at beskytte mod spam, i princippet er adresseløse forsendelser fra postdanmark det samme bare i fysisk form, men sjovt nok ok :)

Fra Vejle
Tilmeldt 24. Apr 05
Indlæg ialt: 87
Fra  Volkswagen Fredericia Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Mener da at det iflg. markedsføringsloven kun er forbudt at spame privatpersoner, for i det der bliver linket er der fodnote med et 3 tal, og længere nede står der at det er forbrugerbeskyttelse.

Grunk, dørsalgsloven har heller ikke noget med erhverv at gøre, men derimod privatkunder.
Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 21:16
Hvor mange stjerner giver du? :
Det var da egentlig en meget interessant observation med fodnoten Balesic, det havde jeg slet ikke bemærket. Det kunne være vi kunne få en bekræftelse af en af de kære advokater der kigger med her inde? :)
Tilmeldt 23. Jul 05
Indlæg ialt: 378
Skrevet kl. 21:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Nu er jeg ikke advokat, men forbuddet mod spamming via mail, fax o.lign. er gældende mht. både private og erhvervsdrivende.
Side 1 ud af 2 (17 indlæg)