Endnu mere spam til jeres forum. =) Jeg har en del ideer som uden tvivl vil kunne realiseres og fungere som en virksomhed med positiv økonomi. Da jeg allerede har beskrevet dem - vil jeg blot linke til de forsk. tråde. Hvis du/I er interesserede er min tanke at vi tager en snak om det - og viser det sig at være noget, køber i ideen af mig samt tegninger, dokumentation, mv. Udover det vil jeg naturligvis være behjælpelig med den assistance der kræves i forhold til en eventuelt sammen udarbejdet kontrakt. Grunden til jeg overhovedet overvejer at sælge ud af disse ideer/koncepter er ikke pga tidsmangel, eller lignende; Jeg har altid opfundet og lavet ideer - men , som de fleste herinde fra burde vide er der mange gange langt fra ide til realisering - og med min nuværende økonomi, og status bliver jeg nødt til at vælge ud. Men - da jeg kun beholder ideer jeg er ret sikker på vil holde i det virkelige liv (efter research) vil jeg ikke selv vælge hvad jeg skal gå i gang med - jeg vil køre det lidt på tilfældighederne efter princippet "Hellere penge i hånden, end urealiserede drømme i skuffen". Ideerne kan i læse kort/løst om i disse tråde. Hvis det virker interessant, eller i har spørgsmål, så fyr endeligt løs. & - udover det vil jeg også gerne forsøge at tilbyde mine andre ideer - så hvis du leder efter et koncept, og de ovennævnte ikke er hvad du søger, så smid mig en mail med hvad du leder efter, og så må vi se - jeg har ret meget liggende, og det vil være ganske gratis og uforpligtende at få en introduktion til ideer, indenfor det område du/I måske søger. |
1) Salg af et bestemt produkt på tankstationer mange bilister har brug for, der er billigt; Pt. findes produktet til omkring 100 kroner, min ide vil koste omkring 10 kroner - og markedet er alle tankstationer - ikke kun i Danmark.
2) Produktion/Udvikling af et bestemt tilbehørsprodukt indenfor hobby verdenen (RC) der pt. ikke findes i denne konfiguration, som i sig selv, hvis den kom på markedet ville erstatte alle andre produkter da den er dem overlegne, billigere og smartere. Marked: Danmark til at starte med, målet er dog USA hvor hobby butikkerne indenfor denne genre sælger rigtigt mange af denne slags enheder.
3) Produktion/udvikling/salg af et produkt indenfor små børns kategorien - markedet er babysam og andre store kæder - produktet er billigt at lave og burde være noget enhver småbørns familie har brug for. Så vidt jeg ved eksisterer produktet ikke endnu andre steder.
Hvad ville disse koncepter foreksempel stå i ? enkeltpris ?