Nej ideen er IKKE droppet. 
Den er faktisk under lancering, og det har taget lang tid, en lille gennemgang hvorfor tiden er løbet....
Der blev holdt indledende online møder mellem flere håndværkere og os, herefter fysiske møder, hvor alt egentlig blev aftalt. MEN, så viste det sig, at håndværkerne ikke kunne enes indbyrdes, og efter lang tid der blev spildt på ingenting, opgav vi herfra at etablere et ejerskab sammen med håndværkere, selvom det egentlig var det vi oprindelig ønskede..
Vi besluttede derfor ultimo 2012, at lave portalen selv, og for egen regning, og den er nu en realitet. Vi mangler lige den sidste finpudsning.
Portalen er gratis for forbrugere, og derudover gratis for tilmeldte mestre. Tilmeldte mestre kan f.eks. få småopgaver gratis, såsom vinduespudsning, handyopgaver, og andre opgaver under kr.: 5.000,00. Ønsker man at blive godkendt mester, vil dette koste omkring 500,00 kr. i årlig abonnement, plus moms, og for de penge kan man svare på alle opgaver, herunder reelle håndværks opgaver (byggeopgaver) samtidig med, at man får et netværk (forum) som håndværker, nøjagtig ligesom Amino er et netværk for iværksættere.
Vi vil ikke tage de ublu priser som mange andre der tilbyder lignende, og idet vi her i huset tidligere har haft et forholdsvis stort byggefirma, ved vi af erfaring hvad vi taler om. Vi vil hellere satse på annonce indtægter. Og portalen skal ikke være en pengemaskine, bare det kan løbe rundt.
Men er man interesseret, kan man tilmelde sig som tilmeldt mester, det er gratis, og når man er tilmeldt mester kan man læse om de muligheder man derudover kan få.
Man kan også få tilbud på sin byggeopgave og eller service opgave, hvis man mangler et sådant.
Samt der et et rådgiver og debat forum for gør det selv byggere.
Venlig hilsen,
på vegne:
byggerisiden.dk
nb. Husk hvis i kigger ind, så er det en meget ny portal, der er måske småfejl der skal rettes, men det går faktisk fint med tilmeldinger, taget i betragtning at vi ikke endnu er gået 112% i luften.