Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Nu ligger ideen på bordet foran dig

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra København Ø
Tilmeldt 30. Aug 08
Indlæg ialt: 1601
Skrevet kl. 17:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Ærede Aminoer,

Jeg fik en idé tidligere, som det lykkedes mig at få indfanget og skriblet ned i min notesbog.

Hvorfor er jeg endnu ikke stødt på en virksomhed, der yder grøn optimering?

Case: Du starter dit firma, GreenConsult, som specialiserer sig i grøn optimering af virksomheder i alle brancher (som udgangspunkt; nærmere research vil afsløre potentielle brancher). GreenConsult får Novo Nordisk - bevares, man sigter vel højt - som kunde.

Hos Novo Nordisk foreslår GreenConsult, at virksomheden skifter al sin plastikemballage ud, med et bæredygtigt alternativ. Hvis man kan lave genbrugsflasker med pant, kan det samme vel gøre sig gældende, for Novo Nordisk's produkter? GreenConsult udregner den økonomiske fordel - som måske ikke i alle tilfælde være gigantisk sort på hvidt - men snarere vil fordelen vise sig i, at virksomhedens image forbedres.

GreenConsult vurderer  samtidig, at virksomheden kan spare 5.000 kr. om året på strøm, hvis de investerer i lavenergipærer. Og endnu 6.000 kr. om året, hvis virksomheden kun printer ud på genbrugspapir.

Eller GreenConsult kunne forhandle med supermarkeder, kiosker - whatever, om at indføre bæredygtige bæreposer. Måske kunne SuperBrugsen overtales til at lave en indkøbspose, hvor f.eks. Hornsleth står for designet, og som så koster 10 kr. Bæreposen er lavet af hamp (eller tilsvarende) og kan bruges igen og igen. For at promovere SuperBrugsens grønne image, kunne de så måske overtales til at give 0,5% i rabat, når de ser, at man handler og putter varer i den "grønne" bærepose.

Jeg håber I forstår hvad jeg mener.. Det er lidt kompliceret at få en idé ned på papir. En stor del af princippet handler ikke om optimering i traditionel forstand, hvor det handler om at se forskellen direkte på bundlinjen. Snarere handler det om, at man investerer i sit image, som så kan resultere i, at man står stærkere i markedet.

Det er ikke noget jeg selv har tænkt mig at føre ud, men det kunne jo være nogen kunne bruge ideen til noget.

 

Tilmeldt 2. Jul 08
Indlæg ialt: 2814
Skrevet kl. 10:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

det lyder som en god ide i mine oere.  Der en nok mange firmaer som ikke har tid og energien til at undersoege hvad de kan goere for at blive groennere og saa ville det jo vaere godt med en som kom og gav dem skubbet.

Fra Roskilde
Tilmeldt 27. Oct 08
Indlæg ialt: 478
Fra  kornerupdesign Skrevet kl. 10:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Det må være lige i disse klimatider man burde starte det firma op. Sikker på at det ville få succes, når det i bund og grund handler om at spare penge og miljø.

 

:-) Dorthe

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)