Jeg starter med et (grotesk) eksempel: Det er ikke særlig heldig markedsføring. Er der nogle som har flere eksempler liggende? Og hvorr meget bliver der gjort ud af, at undgå sådan nogle episoder? Eksempelvis artikel om ludomani/casino reklame, artikel om lungekræft/cigeret reklame. På forhånd tak. Med venlig hilsen |
Hejsa,
Når man bestiller medie-indrykning kan du aldrig vide hvad din annonce bliver placeret i nærheden af. Man kan booke en speciel placering i fx. avisen eller ugebladet - altså hvis man fx. køber en helside og ønsker sig side 3, så får du det (når bare du betaler for det). Men du har ingen viden om hvilke artikler din annonce er omgivet af.
Det er dog mediets ansvar at give annoncøren en god indrykning - og derfor vil medierne også oftest placere deres artikler på en god måde - sådan at dine eksempler ikke rigtigt sker så ofte.
Sker det så alligevel, så bør og kan man som annoncør kræve kompensation!
/Rikke