Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kurer transport spørgsmål?

Side 2 ud af 3 (22 indlæg)
Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 470
Skrevet kl. 19:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Synes faktisk det lyder lidt forvirrende. Så man er ikke bare ansat på fuld tid? Er man så overhovedet på nogen måde garanteret minimumsløn? Hvis ikke kunne man jo næsten lige så godt være selvstændig vognmand (bortset fra annoncering osv man så også skulle styre).

Men forstår ikke, hvis man kun får løn når man har noget i bilen. Hvordan kan fagforeningerne godkende det? Hvis en pakke skal leveres fra København til Lemvig. Så står man så der i Lemvig og får ikke løn hele vejen hjem igen? Det lyder sgu da underligt. Hvem pokker gider arbejde under de betingelser?

Og hvis man er til rådighed næsten hele tiden, har man så altid bil med hjemme? Hmm. Er kun blevet mere forvirret synes jeg. Men det er måske meget forskelligt fra selskab til selskab kan jeg forstå.

MVH
Hans

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 20:00
Hvor mange stjerner giver du? :

snak med 4 vognmænd og du får 4 forskellige løn muligheder..

Nogen steder har du bilen med hjem andre skal du bare være på tilkalder vagt.

Har du barn eller kæreste synes jeg slet ik du skal tænke på det.

Men håber du finder rette hylde

Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 470
Skrevet kl. 20:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Har nu hverken kæreste eller barn. Men undrer mig mest over det virker så uorganiseret for chaufførerne. Lyder som om man på ingen måde er garanteret fast løn. Men til gengæld lyder det også som om man kan tjene mange penge. Og det sidste tiltaler mig jo lidt ;)

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 21:36
Hvor mange stjerner giver du? :

du skal bare passe rigtig godt på !.

Der er virkelig mange rådne fisk i vandet !

 

nu ved jeg ik hvor du bor, men kan godt fraråde noget fra nordjylland og østjylland.

men også et par stykker jeg kan anbefale..

Fra Lystrup
Tilmeldt 1. Nov 05
Indlæg ialt: 614
Fra  wilhelmsen.tv Skrevet kl. 21:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu har jeg været i branchen i mange år efterhånden, og har aldrig hørt om en normal chauffør der ikke får løn på vej hjem fra f.eks. lemvig. Det kan så nemt være at det var vognmanden der ikke fik noget for hjem turen, da det jo er betalt fra a til b. Derfor er de fleste kurer priser sat sammen så man har 1-3 kr pr km hjem over og resten til udturen.

Vores medarbejdere får fast måneds løn og provision efter hvor meget de kører ind, det må kun være fair siden der jo er dem der laver alt det hård arbejde ude på turen.

Vi har ikke meget europa kørsel, men når vi har får chaufføren fri med løn et par dage efter, det det jo kan være noget af en tur til f.eks. milano eller for den sags skyld grækenland som vi havde sidste år. der er fandme langt derned:-)

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 22:18
Hvor mange stjerner giver du? :

så er i også nogen af de få med gode forhold...

prøv og kør for postillonen i aalborg, så snakker vi meget anden lønkultur..

 

Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 470
Skrevet kl. 17:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Okay. Nu er jeg fra Sydøstsjælland. Og problemet er jo så også lidt det at de fleste ligger i københavn. Og er man tilkalde med en times kørsel for at komme frem, så vil man nok ikke bruges lige så meget som andre. Med mindre man selvfølgelig har bilen med hjem. Nå, jeg må overveje hvad jeg vil. Lyder som fint hos jer Wilhelmsen. Men nu siger du fast løn plus provision. Hvad får man ca. ud af en måned med 45-50 timers arbejde om ugen så? Er det 20, 25 eller 30 k? Bare sådan ca. Og i er kun i det jydske ik?

Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 470
Skrevet kl. 22:36
Hvor mange stjerner giver du? :

I øvrigt en anden ting jeg også undrer mig over med hensyn til kurerkørsel. Rigtig mange firmaer skriver de er fremme inden for maks 30 min over hele landet. Hvordan pokker kan de det? Eller er det bare "tom" lovning, da de faktisk aldrig får en hastesag fra Østmøn, Sjællands Odde, Skagen osv. Altså det vil jo tage næsten ½ time at køre på tværs af møn jo. Og de har jo ikke en vogn stående SÅ mange steder i hele landet. Så skriver man det bare for at man dækker alle de større byer, og skulle der mod forventning komme en kunde i yderområderne som forventer en så hurtig ankomst, må man beklage. Eller hvad gør man i praksis?

MVH
Hans

Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 470
Skrevet kl. 21:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Tillader mig lige at bumpe denne lidt op. Er der virkelig ingen der kan fortælle hvordan de overholder de 30 min de skriver?

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 21:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Man kan jo aldrig garantere det.

Har du 4 biler og 2 er på sjælland og 2 i nordjylland

Og der skal hentes på fyn kan det jo ikke lade sig gøre.

Nogen har dog nogen samarbejdspartner i flere små byer som de trækker på og derved kan nå hurtigt ud

Side 2 ud af 3 (22 indlæg)