Det kan derfor også være meget dyrt for små netshops, netop at skulle opretholde et stort lager hos jer og at det ville blive en væsentlig fordyrelse af transportudgiften til lageret, hvis der er meget langsom gennemtræk i netshoppen i perioder. Men alt er relativt og alt kan indkalkuleres i en handel, men så forsvinder fidusen netop med billigere forsendelse som helhed. Ikke at det er negativt, for mange lagerhoteller er det en god forretning at få fat i de rigtige størrelser af netshops og så konkurrere med de eksisterende lagerhoteller der selv afhenter og bringer videre.. Det allerbedste og billigste til tider ville være direkte fra en producent, men det gider de fleste ikke, for det er en omstændelig tur en pakke skal igennem før en forsendelse og ville reducere varenumrene i antal. mvh |
Vi har selv en webshop. og når vi betaler hos vores levenrandør betaler vi også for fragt fra levenrandør til os. vi har så en fragt pris på 50kr+moms. og vi har en rigtig god aftale med DPD Så det med at man skal være stor kunde for at få en god pris, er det ret opspin. både ved DPD og GLS kan man få en god pris hvis man tager fat i den vognmand der køre i ens område. For det er små selvstændige vognmænd der køre for både DPD og GLS. de har fået med i deres kontrakter at de kan få forsendelser med til en bedre pris end stor kunderne.
hvor vi kan skrive det med 200% sikkerhed er fordi min mand selv har kørt både for DHL,GLS og DPD. og der får man disse aftaler. når man indgår vognmands aftaletr med de overstående firmaer.
Men vil gerne høre Mads! hvis vi begynder at bruge jer kan man så få pakket i sin egen embalage?.
For det var en af de ting vi ville tilbyde.
Vi har midlertidigt opgivet denne ide med et pakke firma da Min mand har fået en bedre ide, vi kan bruge vores lagerbygninger til.
Bliv gratis medlem