Det var meget både at søge støtte, penge, medarbejdere og det hele på en gang. :-)
Idéen skal nok være en del mere udspecificeret (og reklameindtægter nok ikke udelukkes helt), hvis der skal investorer på banen.
Det kan f.eks. betyde meget, at "lave" sin egen menu. Skal det være baseret på et vist antal kalorier pr. uge, på yndlingsgrøntsager eller andet? Jeg var en gang involveret i et projekt, hvor der blev lavet en ugemenu baseret på antal kalorier, bestemt indtag af vitaminer, hensyn til den ene og den anden type sygdom osv. til sygehussektoren. Og selvom det var baseret på et gammel DOS-program, der "blot" skulle udvikles som en Windows-løsning, så var det et ret kompliceret projekt.
Så det første, du skal have fat i, er muligvis en økonoma, der har forstand på at udarbejde menuer, der holder folk både sunde og raske, så de ikke bliver fejlernærede, og som også er interesseret i at gå ind i at udarbejde sådan en side. Det kan sikre, at brugerne rent faktisk får det, de forventer.
God vind med ideen,
Johnny