Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Direct Mail...nu skal det være. Hjælp søges

Side 2 ud af 3 (22 indlæg)
Fra Vejle
Tilmeldt 1. Aug 06
Indlæg ialt: 201
Skrevet kl. 09:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Christian:
Hatten af for dit seriøse arbejde Smile Men hvorfor dog ikke bruge telefonen til at få navnet på kontaktpersonen, og derefter sende et brev med snail-mail? For som det allerede er nævnt, er det en klokkeklar overskridelse af markedsføringsloven at sende dine tilbud i en e-mail, uanset om du kalder dem "forslag om samarbejde" eller hvad du kalder dem. Det er en hård satsning at håbe på, at det ikke går galt - i hvert fald ikke noget jeg vil anbefale.

Nanna - lidt om mine erfaringer med Direct Mails:
1) Det er et hestearbejde at sende Direct Mails, ikke mindst fordi responsprocenten er meget lav. Iflg. mine egne erfaringer ligger den på 1-3%. Skal du have lidt at arbejde med skal du nok sende ud til minimum 1000 emner. I kroner og ører er det 5-7000 kr. i porto, papir, kuverter - og dette forudsætter at du selv printer, kuverterer og sætter frimærker på.
2) Det er absolut nødvendigt at du har en kontaktperson på dine breve - ellers bliver responsen endnu mindre. Taler vi 1000 adresser er det uoverkommeligt at finde disse på nettet, du bliver i stedet nødt til at købe adresserne eksempelvis i form af en database, som typisk ligger på kr. 5000-10000. Kvaliteten af disse databaser et meget svingende, så gør hvad du kan for at undersøge markedet.
3) Mht. indholdet: Gå lige til sagen, fortæl om fordele/udbytte ved dit produkt, OPFORDR til at tage kontakt og læg evt. et svarkort ved, som er frankeret og klar til at lægge i postkassen.

Jeg er selv stoppet med at udsende DM i stor stil og satser meget mere på AdWords. Responsraten er meget, meget højere. Men det stiller store krav til at kampagnen er udformet korrekt og løbende optimeres - ligesom det stiller krav til din hjemmeside. Så de nemme løsninger findes ikke Smile 

 God arbejdslyst, uanset hvad du vælger!

 

 

 

Tilmeldt 15. Jul 08
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 11:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Per, årsgagen er, at det er effektivt og salgsmæssigt seriøst at forelægge mennesker i en lederposition et stykke resummérende tekst inden et telefonopkald. Det er dels tidsbesparende, dels giver det "målet" en mulighed for at sige nej tak med det samme ved efterfølgende opkald.

Mit indlæg var skrevet ud fra en idé om, at det etisk og forretningsmæssigt betaler sig, både at lade potentielle kunder kende hensigten, og også give dem mulighed for at give en løs overvejelse på forhånd.

Selv mener jeg at det er meget meget irriterende at modtage spam fra ligegyldige ´"virksomheder" som tilbyder viagra, penisforlængelser og dets lignende. Det er jo dér love er opstået.

 Men har du en målgruppe, et produkt som matcher og en seriøs profil - Så kan jeg bare ikke se noget til hinder for at kontakten skal foregå udelukkende telefonisk.

Sagen er, at eftersom beslutningstagere idag har mange møder, interne telefonsamtaler og mails at svare for, så vil de GERNE modtage information om ydelser som kan effektivisere deres virksomhed. Det giver dem selv credit, det giver virksomheden grønnere tal på bundlinien (I disse økologiske tider:) )

Spøg til side.

Jeg mener at fremgangsmåden kan forsvares. Men som skrevet i tidligere svar - jeg vil tage op til seriøs overvejelse om man skulle begynde at følge de skrevne regler.

Jeg vil dog fortsat insistere på, at min metode er både høflig, effektiv og givende for begge parter.

Tak for dit svar og god sommer til dig også.

 

Tilmeldt 15. Jul 08
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 11:34
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Jeg glemte at svare på dit egentlige spørgsmål.

Ofte når man.. og det er "man", og ikke "jeg" ringer ud for at få kontakt til rette vedkommende, er denne optaget. Så udleveres der en mailadresse.

Blot derfor. Kan jeg få direkte telefonisk kontakt er det oplagt.

Men... stadigvæk hellere lægge ud med lidt overskueligt materiale.

Fra 8000 Århus C
Tilmeldt 5. Jun 08
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 22:07
Hvor mange stjerner giver du? :

 Hej Christian, Per og alle I andre som har skrevet vedr Direct Mails. Har været på ferie den sidste halvanden uge og har derfor ikke selv været en aktiv deltager i debatten. Nu er jeg her igen. Christian, vil rigtig gerne se den skabelon du nævner. Min mailadresse er:  visionary.design@yahoo.dk

Sidder i fast job nu, men overvejer meget at sige op inden d. første, så jeg kan få mere tid/ overskud til mit nye projekt. Det er noget af et sats og bliver da også nødt til at finde en anden indtjeningsmulighed.

Derfor er det så vigtigt for mig at få gjort opmærksom på min lille virksomhed og de ting jeg arbejder med.

Kh Nanna 

 

Tilmeldt 10. May 08
Indlæg ialt: 413
Skrevet kl. 22:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Nanna

Lige omkring din mail adresse. Jeg syntes det er en god idé om du får oprettet mail adresser på dit domæne istedet for at bruge en yahoo adresse. Det virker lidt mere profesionelt hvis mails bliver sendt fra f.eks. nanna@VisionaryDesign.dk.

Nu ved jeg ikke lige hvor du har din hjemmeside hosted (meget fin hjemmeside for øvrigt), men mon ikke det er muligt at få tilknyttet mail. Hvis du ikke lige ved hvordan, er der sikkert nogen herinde der gerne vil hjælpe.

Held og lykke med det hele.

MVH Hans Poulsen - billigEmballage.dk / Pickandpack ApS

Salg af emballage www.billigEmballage.dk

Fra København
Tilmeldt 21. Aug 06
Indlæg ialt: 64
Skrevet kl. 23:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Niche niche niche, drop masserne. Send kun til nogle du ved (eller har en stærk anelse om), vil synes om / interessere sig for det du tilbyder. Jeg har fået meget ligegyldigt (!) uinteressant post, hvilket har resulteret i at jeg ikke åbner posten mere, hvis jeg kan se det kommer fra et trykkeri, reklamebureau, udlejningsfirma eller lignende. Jeg har ikke brug for det, og jeg har ikke bestilt det.. så, hvad skal jeg bruge det til?

Blot hvordan en modtagers synspunkt i visse tilfælde kan  være :)

Pøj pøj med det ;)

 

Mvh, Marc Falk

Fra 8000 Århus C
Tilmeldt 5. Jun 08
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 23:33
Hvor mange stjerner giver du? :

 Hej Hans

Du har helt ret i det med mailadressen. Har selv tænkt på det. Har hjemmeside hos One Com. Og ja, har nok brug for lidt hjælp herinde fra til at få lavet en ordentlig adresse til firmaet.

Tak for feedback på min hjemmeside. Den er 100% hjemmelavet og jeg er temmelig grøn hvad hjemmesider angår.

Nanna

 

Til dig Marc. Har indtil videre kun sendt ganske få Direct Mails ud og kun til folk jeg seriøst mener kunne have stor gavn af det jeg kan med indretning. Da det jo ikke er tandpasta eller skruer jeg sælger, men en kompetence...er det vigtigt at kunden selv ser et behov for netop min "vare". En psykolog får jo heller ikke meget ud af at sælge sig selv til folk der ikke har et specifikt behov.

Du har helt ret....jeg bruger rigtig meget tid på at finde de helt rigtige kunder.

Nanna 

 

 

 

Fra Vejle
Tilmeldt 3. Jul 08
Indlæg ialt: 94
Skrevet kl. 00:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Nanna,

Her er en hurtig guide til at oprette en mailadresse med dit domænenavn:

  1. Log ind i dit kontrolpanel på one.com.
  2. Tryk på 'Mail-administration'.
  3. Klik 'Ny konto'.
  4. Indtast det, der skal stå foran @ og indtast din adgangskode.
  5. Tag stilling til, om dine mails skal videresendes til en anden adresse - i så fald opgiv den alternative mail-adresse.
  6. Tryk gem.

Ingen ben i det - bare kast dig ud i det :D

//Julie

Fra 8000 Århus C
Tilmeldt 5. Jun 08
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 00:24
Hvor mange stjerner giver du? :

 Hej Julie

Tak for din hjælp. Har blot et enkelt spørgsmål.... Hvad kommer der til at stå bagved @??? Skal jo først og fremmest have mit firmanavn på (visionarydesign).

Kh Nanna 

Fra Vejle
Tilmeldt 3. Jul 08
Indlæg ialt: 94
Skrevet kl. 11:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Nanna,

Det var så lidt :)

Hele dit domænenavn kommer til at stå bagved. Så hvis det er www.visionarydesign.dk, så kommer det til at hedde ditnavn@visionarydesign.dk.

Hvis der går kuk i noget, kan du altid slette mailadressen igen og starte forfra :) 

Jeg har derefter knyttet min mailadresse til en identitet i Outlook Express. Du kan også bruge andre programmer, som du kan se på faq-listen her http://www.one.com/da/support/guides-faq. Det er nogle meget nemme guides, de har hos one.com, men hvis du skulle løbe ind i problemer, så sender du bare en PM :)

//Julie

Side 2 ud af 3 (22 indlæg)