Hej amino'er Jeg har oprettet hjemmesiden www.loebeskoen.dk og kunne godt tænke mig en gang feedback. Konceptet er at sælge topmodellerne inden for løbesko til Danmarks billigste priser. Ind til videre har jeg kun Asics løbesko, og planen er butikken, også i fremtiden, kun vil fokusere på salg af løbesko.
Ser frem til at høre jeres guldkorn Synes du ideen og konceptet holder?
|
Hej Jens,
Ja ideen er fin, shops inden for niche, er altid spændende.
Men ja, når jeg er nede at købe sko, synes jeg at jeg altid kommer hjem med et nyt par og jeg vil da helst prøve dem inden.
Måske hvis du kombinerer shoppen, med en lille fysisk butik, der nærmest blot består af et løbebånd og så de modeller du søger.
Alterntivt, kan du jo alliere dig med en etableret butik, og på den måde lade dem står at lave løbetests osv., hvis den tanke friste, så prøv at tage fat i Byman Sport - super flinke og professionelle, måske de kunne se noget værdifuldt i et samarbejde med dig. http://www.byman.dk/website3/frontpage/sport
En lille side tanke - så lav et site der også hedde loeberuten.dk hvor du laver en service ala http://www.iform.dk/polopoly.jsp?d=1756&a=10447 - og der kan ud så reklamerer uhæmmet for shoppen. Måske kan der laves et brugerforum over det på en måde hvor folk skal vælge hvilken sko de løber i - og pga. af de oplysninger kan du reklamerer uhæmmet og ufatteligt præcist.
Held & lykke med det.