Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Spørgsmål vedr private hævninger&overskud

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 3. May 17
Indlæg ialt: 13
Skrevet kl. 03:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Det kan være, at svaret ligger et sted på forumet, kan bare ikke finde det.

Måske (meget) dumt spørgsmål.

Lad os sige, at, efter man laver et driftsbudget, er overskuddet på 100000.

Vi taler om en enkeltmandsvirksomhed.

Man skriver beløbet i ens forskudsopgørelse.

Man hæver løbende.Private hævninger beskattes ikke.

Hvis man hæver et fast beløb(hvis der er plads til det, selvfølgelig), påvirker ikke dette overskuddet, når man laver regnskabet?

Altså, rent skattemæssigt.

Hvis man har indberettet et vis overskud og bare hæver hver måned, bliver ikke overskuddet mindre?

Og, dermed, har man betalt for meget i skat?

Og, nu tror jeg, jeg lyder dumt, man har faktisk overhovedet ikke betalt skat, da ens private hævninger ikke bliver beskattet og man hæver til 0?

Der er helt sikkert noget, jeg misser her...

Vh.

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46613
Fra  John Hannover Skrevet kl. 10:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Ens private hævninger eller indskud i Personlig virksomhed med alm-. personskat bogføres ikke i drift som udgift, men i status alene under mellemregning og de påvirker derfor slet ikke resultatet som betales af virksomhedens resultat - uanset hævninger og indskud personligt

Overvej 55 kr efter E-bog (eller paperback) om personlig virksomhed. Den vil "letlæst" forklare dette og en mængde andet vigtig viden, skat - moms og meget andet

http://jh-e-books.blogspot.dk/2015/09/personligvirksomhed.html Den vil svare dig på meget af det du nok mangler i at drive virksomheden sikkert

vh John Hannover

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 3. Feb 16
Indlæg ialt: 64
Skrevet kl. 10:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hævninger eller indskud påvirker ikke dit resultat.

Men hvis du vælger at blive beskattet efter virksomhedsordningen har du mulighed for kun at betale fuld skat af en del af dit resultat. Resten af resultatet betaler du så en acontoskat på 22 procent af nu og resten op til fuld skat først nu du hæver pengene ud privat.

Mvh Johnny

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)