Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Sende besøgende til udenlandske sider?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra Randers
Tilmeldt 3. Sep 08
Indlæg ialt: 367
Skrevet kl. 11:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer

Til mit niche projekt indenfor rejser har jeg fundet frem til forskellige udbydere af disse rejser, både her i DK men også i udlandet.Der er tale om udenlandske rejseudbydere som har en hjemmeside på dansk mens andre har det på engelsk eller tysk.

Da jeg vil samle alle disse rejser så vil det være optimalt at have både danske såvel udenlandske udbydere på hjemmesiden som vil gøre udvalget endnu større.

Nogen der har erfaring med dette?  

Hvordan ser danskerne på at rejsen ikke bookes på en dansk side men på en udenlandsk (godkendt) side?

På forhånd tak

 

Mvh. ET

Tilmeldt 26. Jan 08
Indlæg ialt: 1259
Skrevet kl. 13:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu siger du blot rejser, men rejser er ikke blot rejser.

Sælger du pakkerejser i Danmark, er de medlem af rejsegarantifonden - det er udlandet ikke.

Køber du en rejse i Danmark, rejser man fra Danmark og har fuld garanti.

Køber du i Tyskland rejser du fra Tyskland og har nul dansk garanti.

Jeg tror gerne folk vil købe deres hotel/campingplads via udlandet, men det er jo ikke en rejse men et ophold. En rejse inkluderer både transport og ophold, og især pakkerejser tror jeg folk foretrækker at købe i Danmark. Tror det har mindre betydning hvis man køber fly og hotel adskilt.

Mvh

Fra Randers
Tilmeldt 3. Sep 08
Indlæg ialt: 367
Skrevet kl. 17:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Der er ikke tale om pakkerejser selvom de danske udbydere er medlem af Rejsegarantifonden

Mit projekt går ud på at skabe overblik for denne rejseniche hvor jeg viser udvalget fra hhv. danske og udenlandske udbydere

Men tænker på om en dansker vil booke denne rejse hvis siden ikke er på dansk

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)