Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Spillelicens eller ej

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 7. Mar 17
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 09:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer. Jeg sidder med tanken om at åbne mit eget lille sted, hvilket i sig selv ikke er af betydning i den her debat. Så lige nu sidder jeg og undersøger alle de ting der skal være styr på før jeg overhovedet kan åbne det. Det er ting så som diverse tilladelser. 

Er der nogen der kan fortælle mig, om en virksomhed skal have spillelicens, hvis den ikke har nogen indtægt på spillet? Her snakker jeg om, at hvis en virksomhed afholder en konkurrence hvor folk kan købe et lod til 20kr for at være med, og alle pengene går ubeskåret som præmie til vinderen, skal virksomheden så have spillelicens? 

Ps. Jeg har søgt på andre indlæg for at se om jeg kunne finde et lign. Spørgsmål, det kunne jeg desværre ikke så nu spørger jeg jer. 

pps. Jeg befinder mig lige nu i Kina, så hvis der går lidt tid før jeg svarer er det derfor ;) 

håber i kan hjælpe mig 🐲 Hvis kategorien er helt skæv beklager jeg, er ret ny herinde. 

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46759
Fra  John Hannover Skrevet kl. 09:52
Hvor mange stjerner giver du? :

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 7. Mar 17
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 06:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for svar John, det var meget brugbart! 

Vh Magnus

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)