Kontraktskrivelse under 18 år

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 25. Jul 16
Indlæg ialt: 2
seba6134 Skrevet 25-07-2016 kl. 02:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Jeg er 15 år gammel, og jeg undrer mig over om man kan skrive en juridisk bindende kontrakt når man er under 18 år. Er det muligt?

Tak

Tilmeldt 24. Feb 16
Indlæg ialt: 316
Karsten Sønderup Skrevet 25-07-2016 kl. 07:01
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3.0 stjerner givet af 1 person

Mvh. Karsten Sønderup

Tilmeldt 19. Jan 15
Indlæg ialt: 2145
Jesper_nl Skrevet 25-07-2016 kl. 08:42
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5.0 stjerner givet af 1 person

seba6134:

Hej,

Jeg er 15 år gammel, og jeg undrer mig over om man kan skrive en juridisk bindende kontrakt når man er under 18 år. Er det muligt?

Tak

Først, hvad er det for en kontrakt du har indgået? En juridisk bindende kontrakt er et meget bredt begreb, og på ingen måder ligegyldig i forhold til om du er bundet af dine aftale!

 

Så et helt firkantet svar på dit spørgsmål er; Ja det er muligt for en person under 18 år at indgå en bindende aftale!

Karsten Sønderup:

Ifølge værgemålsloven §1 stk. 2 kan du som umyndig ikke indgå en juridisk bindende kontrakt.

Se evt. kapitel 7 som omhandler ugyldige aftaler.

https://www.retsinformation.dk/forms/r0710.aspx?id=2681 

God skik er nok at nævne undtagelserne til hovedreglen, andet kunne jo give anledning til mulige misforståelser.

 

En købsaftale kan jo eksempelvis være bindende for en "umyndig" hvis der er brugt penge vedkommende selv har tjent eller har fået i gave.

Ligeledes kan en aftale jo også være indgået med accept fra en værge, så er den jo også bindende!

Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 41015
Cookie - John Hannover Fra  John Hannover Skrevet 25-07-2016 kl. 10:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper_nl:

En købsaftale kan jo eksempelvis være bindende for en "umyndig" hvis der er brugt penge vedkommende selv har tjent eller har fået i gave.

Ligeledes kan en aftale jo også være indgået med accept fra en værge, så er den jo også bindende!

enig - men hovedreglen er jo klar nok - nej som under 18 kan man ikke indgå forpligtende aftaler. Man må derfor f.eks heller ikke optræde som virksomhed på nogen måde. Enig i, man må godt forpligte sig i forhold til penge man HAR som egne penge - men aldrig lave aftaler som kan medføre man kan risikere nogen form for gæld f.eks.

At man kan med accept fra værge er lidt søgt synes jeg, for så er det jo værgen der i princip indgår aftalen - og den bør så klart også have værgens underskrift

vh John Hannover

Tilmeldt 19. Jan 15
Indlæg ialt: 2145
Jesper_nl Skrevet 25-07-2016 kl. 10:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Cookie - John Hannover:

 enig - men hovedreglen er jo klar nok - nej som under 18 kan man ikke indgå forpligtende aftaler. Man må derfor f.eks heller ikke optræde som virksomhed på nogen måde. Enig i, man må godt forpligte sig i forhold til penge man HAR som egne penge - men aldrig lave aftaler som kan medføre man kan risikere nogen form for gæld f.eks.

Jeg betvivler så sandelig heller ikke hovedreglen, på nogen måde!

 

Men ingen af os (udover trådstarter) aner hvad hans spørgsmål dækker over og hvad det er for en type "juridisk bindende" kontrakt. Så indtil trådstarter løfter sløret for hvad det er han reelt spørger om, er både hovedreglen men i lige så høj grad alle tænkelige undtagelser lige relevante (søgte eller ej) 

Fra 2800 Lyngby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 41015
Cookie - John Hannover Fra  John Hannover Skrevet 25-07-2016 kl. 12:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper_nl:

Cookie - John Hannover:

 enig - men hovedreglen er jo klar nok - nej som under 18 kan man ikke indgå forpligtende aftaler. Man må derfor f.eks heller ikke optræde som virksomhed på nogen måde. Enig i, man må godt forpligte sig i forhold til penge man HAR som egne penge - men aldrig lave aftaler som kan medføre man kan risikere nogen form for gæld f.eks.

Jeg betvivler så sandelig heller ikke hovedreglen, på nogen måde!

 

Men ingen af os (udover trådstarter) aner hvad hans spørgsmål dækker over og hvad det er for en type "juridisk bindende" kontrakt. Så indtil trådstarter løfter sløret for hvad det er han reelt spørger om, er både hovedreglen men i lige så høj grad alle tænkelige undtagelser lige relevante (søgte eller ej) 

jo men hvis en værge tager ansvaret for en bindende juridisk aftale - netop grundet hovedreglen, så vil jeg stadigt mene svaret er NEJ man kan ikke indgå en sådan - netop fordi det vel så er værgen - over 18 - som reelt tager det juridiske ansvar. Stadigt enig i at en værge kan gøre det og at man godt må bruge egne penge forpligtende er jo en klar undtagelse for hovedreglen

Men ja - trådstarter kan jo beskrive hvad det er for en juridisk forpligtende aftale

vh John H 

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
Alt det andet.. er venligst sponseret af:
Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere