Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Internetmagasin

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 4. Jan 06
Indlæg ialt: 88
Skrevet kl. 22:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er ved at starte et internetmagasin der skal levere baggrundsartikler og analyser inden for områderne økonomi, politik og samfundsforhold. Dertil skal jeg bruge en hjemmeside.  Jeg forestiller mig at siden skal:

- have en forside, der viser fire nyheder med en lille teaser i form af noget tekst til hver nyhed. Desuden i bunden af siden en rubrik for hver kategori (f.eks. politik eller økonomi) hvor 3-5 nyheder vises i form af deres overskrift. Det kunne være det fem nyeste artikler i kategorien.

- en række undersider for hver emnekategori, hvor to til tre nyheder (de nyeste) har en lille teaser, mens resten blot står på liste form med ders overskrift og en lille beskrivelse.

 

Det bliver ikke en billedtung hjemmeside, og jeg stiller ingen krav til at nyhedsfunktionerne skal opdatere sig selv. I første omgang er jeg ihvertfald villig til selv at flytte rundt på linksne til de forskellige nyheder. For mig at se er det altså en rimelig simpel hjemmeside. Den må dog også gerne have mulighed for at kunne udsende nyhedsbreve.

Hvor besværligt er det selv at oprette og lave hjemmeside? Jeg er habil pc-bruger, men aner intet om hjemmesider.

Hvor store omkostninger er der forbundet med oprettelsen af hjemmesiden (inkl. søgeoptimering), hvis jeg hhv. selv laver siden eller får et firma til det?

Fra Nykøbing Sj
Tilmeldt 2. Jan 08
Indlæg ialt: 328
Skrevet kl. 23:12
Hvor mange stjerner giver du? :

 Jeg vil gerne sætte en side op til dig i CMS-systemet Joomla.

Læs evt. lidt om hvad jeg kan hjælpe med : www.lille-web.dk send mig en mail : kontakt

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 06:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Praefke,

Jeg kan levere et CMS med nyhedsmodul, som du beskriver. Jeg vil skyde på at det koster 10-12.000 kr. (ex. moms). Derefter skal du have designet hjemmesiden, der kan jeg anbefale flere, men de koster normalt 600-800 kr. i timer (ex. moms).

Jeg kan ligeledes tilbyde hosting, (http://webname.dk/?pageid=9&title=Webhotelpriser).
Søgeoptimering er svær at give en pris, på men send en mail hvor omfattende du vil have det så giver jeg dig et tilbud.
Du kan kontakte mig på 42 80 80 60 eller jh@webname.dk

Fra København Ø
Tilmeldt 26. Jan 06
Indlæg ialt: 294
Skrevet kl. 09:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Praefke,

Hvis jeg var dig ville jeg overveje at kigge på Wordpress. http://da.wordpress.org/ 

Det er et blogsystem, men det betyder egentlig bare det er et CMS system der er særligt godt til teksthåndtering, samt at det har indbyggede muligheder for at kommentere på artiklerne.

Der findes en række danske webhoteller hvor du automatisk kan få installeret Wordpress, der er gode manualer og udvidelsesmuligheder på wordpress egen hjemmeside (det bedste er på den engelske del: http://wordpress.org ). Du kan hente en masse tema'er her: http://themes.wordpress.net/  (EDIT: Har lige rettet linket så det er rigtigt ;-) )Wordpress er forøvrigt gratis.

Det vil være en måde at komme igang med et godt system - senere kan det jo f.eks. udbygges med et speciallavet udseende lavet af en designer.

Mvh.
Mathias

Arbejder med online salg og design.

Fra Kibæk
Tilmeldt 25. Apr 07
Indlæg ialt: 1453
Fra  ClickStarter Skrevet kl. 10:05
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 1 ud af 1 (5 indlæg)