Mit bud er at Jesper måske har fat i forklaringen. En frivillig registrering for moms ved udlejning af fast ejendom vil gælde i mimimun 24 månder. En ændring vil kunne udløse en reguleringsforpligtigelse på investeringergoder. Merlejen på de 10% for at undgå moms kan måske henføres til finansieringen af den omkostning, som det vil udløse.
fint - men den regulering skal vel så omfatter ALLE lejemål den pågældene lejer har - så vores trådstarter i virkeligheden er eneste lejer?
En frivillig registrering for udlejning af fast ejendom går som udgangspunkt per ejendom, ikke per virksomhed.
Man kan godt have en virksomhed med eksempelvis 2 særskilte ejendomme, også vælger man kun at momsregistrere den ene af ejendommene!
Men jeg vil give dig ret i, trådstarter er formentlig den eneste (eller i hvert fald størstedelen af lejemålet) lejer i ejendommen. Da det formentlig ikke vil kunne betale sig, at ændre registreringen pga. reguleringsforpligtigelsen.