Jeg har længe haft en masse idéer til smykker, som jeg vil fremstille i sølv (i første omgang; senere vil jeg også gerne lave guldsmykker), men desværre har jeg ingen erfaring i at arbejde med sølv, ej heller smykkefremstilling i det hele taget. Dog er jeg fast besluttet på at lære faget.
For at komme godt i gang, mangler jeg forslag til hvor jeg skal købe mine værktøjer - fx begyndersæt, som stadig kan benyttes professionelt?
Desuden er jeg ret nysgerrig på, hvor det er godt/bedst at købe materialer? Nogle idéer til forhandlere/hjemmesider?
Ellers modtages andre råd med kyshånd.
Min ambition er, at fremstille smykker professionelt.
Du må mangle et sted at lære de håndværksmæssige teknikker og inspiration. Jeg kender nogle natur stammer i Thailand som arbejder med fremstilling af sølvsmykker, de er meget gæstfrie og mangler hjælp til afsætning mv. her tror jeg du vil kunne få spændende hjælp til at komme ind i faget.
Ved ikke om du kan bruge det til noget, men det faldt mig lige ind, da jeg gerne vil hjælpe disse mennesker.