Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Website; browser-nørderi

Side 1 ud af 3 (22 indlæg)
Tilmeldt 9. Jan 06
Indlæg ialt: 9
Skrevet kl. 15:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Ifb. med debat med en kammerat, som er ved at få udviklet et website, så kom vi til at drøfte problematikken omkring optimering til browsere...her tænker jeg bl.a mest på IE contra Firefox (på PC), men til dels også på MAC-browsers.....altså hvad man skal lægge i det, når man får udviklet sin side. Det er jo klart, at man helst vil have, at det tager sig godt ud på alle platformer og browsere.

Hans side bliver lavet i et ASP.NET content management system...(jeg har lovet ham lige at holde tæt med detaljer) - han har været i gang med at drive nogle troværdige tal op på brugen af browsere osv. - men det er åbenbart ikke til at opsnuse eller finde.
 
Hvad skal man regne med af "browser-tal"....hvad er erfaringen med disse ting - og er der evt. nogle steder, hvor man kan læse officielle ekspert-udmeldinger omkring disse ting?
Fra København
Tilmeldt 30. Mar 05
Indlæg ialt: 1324
Fra  Altero Design Skrevet kl. 15:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Hvidovre, Danmark
Tilmeldt 12. Jan 06
Indlæg ialt: 403
Skrevet kl. 15:48
Hvor mange stjerner giver du? :
Det kommer nok meget an på hvem dit web-site henvender sig til.

Er det om at lave musik så får du nok flere MAC besøg end andre sites. Er det ''for den helt almindelige dansker'' så kommer der nok flest IE.

Er det for ''nørder'' og dem som er lidt mere inde i (IT) tingene måske flere FireFox brugere.

Det bedste du kan gøre er at lave statistik på sitet for at se hvilke browsere dine besøgende bruger.

Mvh, Lars Brink

Projekt: LatinoNews.dk events, koncerter m.v.

Fra København
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 975
Fra  Ubivox ApS Skrevet kl. 16:05
Hvor mange stjerner giver du? :
Dato: 2/10/2006 3:48:13 PM
Forfatter: Lars Brink
Det bedste du kan gøre er at lave statistik på sitet for at se hvilke browsere dine besøgende bruger.


Så skulle det da kun være for at finde ud af hvilke browsere dine besøgende ikke bruger, og så forbedre sitet til dem.

Hvis de først besøger dit site så er sansynligheden for at det virker i den browser rimelig stor. Det kan dog være man får så meget trafik på en forside at man kan konkludere noget ud fra de besøgende der ikke går videre, men det kan være så mange andre ting at det statistisk er ubrugeligt.
Fra Valby
Tilmeldt 5. Dec 05
Indlæg ialt: 880
Skrevet kl. 16:06
Hvor mange stjerner giver du? :
Som nævnt tidligere kommer det meget an på site.

For januar/februar måned gælder følgende for vores side:

Internet Explorer: 83%
Firefox: 14%
Andre (fx Mac Safari, mobil mm): 3%

Vi har gennem det sidste års tid set en tendens til at Firefox tager flere og flere andele (ca ½-1% om måneden), og Internet Explorer er lidt på tilbagetog. Tror dog den tendens bliver sat lidt i stå med IE 7.

Kvalificeret gæt fra vores side

Men det korte af det lange er at vi med ovenstående fokusrer på kombatibilitet med IE og Firefox.
Fra Hvidovre, Danmark
Tilmeldt 12. Jan 06
Indlæg ialt: 403
Skrevet kl. 16:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Oscar,

Det er korrekt at statistik kan bruges forkert som du foreslår.

Kigger man på unikke, førstegangsbesøgende så har man vel et godt billede af de brugere som kommer til ens site. Det er klart at hvis det ikke virker ordentligt så kommer man ikke tilbage, men det kan man jo tage højde for i det statistik man kigger på.

Mvh, Lars Brink

Projekt: LatinoNews.dk events, koncerter m.v.

Fra København
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 975
Fra  Ubivox ApS Skrevet kl. 16:26
Hvor mange stjerner giver du? :
Dato: 2/10/2006 3:13:44 PM
Forfatter:Entrepreneur
Hvad skal man regne med af ''browser-tal''....hvad er erfaringen med disse ting - og er der evt. nogle steder, hvor man kan læse officielle ekspert-udmeldinger omkring disse ting?


Browsertal af den art kan man aldrig regne med. De er altid afhængig af de forhold en eventuel analyse er foretaget under. Disse forhold er sjældent opgjort i de store generelle målinger, eller uddybet specielt tilfredsstillende. Så at basere noget ud fra dem kan betragtes som god fornuft men ikke noget man kan tage som en regel.

Hvad angår officielle ekspertudmeldinger på det område så er der så mange der kalder sig eksperter at det er lige så luftigt som statistikken.

Det bedste råd der kan gives er at at se på din målgruppe og få en fornemmelse af hvilke systemer de vil bruge til at besøge dit website med. Hvis din målgruppe er teknologieksperter der er udstationeret på alaska med en mobiltelefon som modem, så er det nok en god ide at optimere til den gruppe, hvis din målgruppe er noget andet så er det nogle andre værktøjer de benytter.

Helt generelt når det kommer til desktop-browsing så er det banalt at få et website til at virke i de 3 største renderingsmotorer der benyttes, hvis man tænker sig om. Det drejer sig om Apples webkit (bl.a. Safaribrowseren), Mozilla''s Gecko (Firefox osv) og Microsofts motor der ligger i IE. Det kræver ingen specielle troldomskunster at få ting til at virke i de 3, medmindre man specifik ligger sig fast på en teknologi der ikke er bredt understøttet af dem alle (f.eks ActiveX, CSS filtrer, Alpha transparente PNG''er osv).

Med dem i ryggen så rammer du en stor del af de fleste normale netbrugere, og markedet burde være stort nok til at kunne tjene penge på. Så kan man altid blive mere specific hvis man føler man har behov for flere potentielle brugere.

Når det er sagt så er det også nemt nok bare at teste sine ting i en browser og holde sig til det, hvis man ikke kan overskue mere. Man skal så bare gøre sig det klart at man mister potentielle kunder i takt med at en anden browser bliver mere udbredt eller omvendt for den sags skyld.

Generelt er hele "optimer til browser" snakken efterhånden ved at være temmelig 90''er agtigt i de profesionelle webkredse. De fleste laver tingene på en måde så det fungerer i henhold til målgrupper og er målgruppen den bredest mulige så starter man med de 3-4 mest udbredte klienter og tager den derfra.
Tilmeldt 10. Jan 06
Indlæg ialt: 108
Skrevet kl. 16:27
Hvor mange stjerner giver du? :
Min opfattelse er, at der idag ikke er så stor forskel mere på div. browsere.
Du bør hellere koncentrerer dig om, at kode dine sider indenfor standarderne.
Gør rigeligt brug af CSS mht. design og layout. (disse kan jo så tilpasses og rettes ind til div. browsere). Benytter du standarder som udgangspunkt vil du finde ud af, at det typisk er få ting, som skal tilpasses de forskellige browsere.
Vil så også nævne at IE stadig har ''magten'' og firefox tilsyneladende har sneget sig op på en 2. plads dog stadig langt bag IE. En god regel for mig har altid været, at kode op imod netscape/firefox - virker tingene der virker de typisk overall. Grunden skal jo nok ses i, at netscape og firefox generelt altid har været ''flinke'' til at overholde og gøre brug af standarder.
Fra Hvidovre, Danmark
Tilmeldt 12. Jan 06
Indlæg ialt: 403
Skrevet kl. 16:39
Hvor mange stjerner giver du? :
Du bør hellere koncentrerer dig om, at kode dine sider indenfor standarderne.

Vil så også nævne at IE stadig har ''magten''...

En god regel for mig har altid været, at kode op imod netscape/firefox - virker tingene der virker de typisk overall. Grunden skal jo nok ses i, at netscape og firefox generelt altid har været ''flinke'' til at overholde og gøre brug af standarder.


Det er desværre ikke korrekt. FireFox overholder til høj grad de officielle 3W standarder men det gør IE langt fra. Så hvis du vil ramme bredest skal du kode til IE er min erfaring.

Mvh, Lars Brink

Projekt: LatinoNews.dk events, koncerter m.v.

Fra København
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 975
Fra  Ubivox ApS Skrevet kl. 16:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Dato: 2/10/2006 4:09:45 PM
Forfatter: Lars Brink
Kigger man på unikke, førstegangsbesøgende så har man vel et godt billede af de brugere som kommer til ens site. Det er klart at hvis det ikke virker ordentligt så kommer man ikke tilbage, men det kan man jo tage højde for i det statistik man kigger på.


Både og. Hvis et website f.eks køre bannerreklamer på andre websites og de websites kun virker i en browser, så vil de også primært sende den type browsere videre. Det betyder ikke at der ikke kan være potentielle kunder et andet sted fra, som bare tilfældigvis er druknet i en aktuel stor kampagne der køre på tidspunkt man sampler sin statistik.

Hvis man måske dagligt har 100 besøgende på sit website, og køber en stor kampagne på et website der kun tiltrækker en type browserbrugere, så kan en successfuld kampagne forvrænge en statistik gevaldigt i flere måneder fordi der har været en kort periode hvor man måske havde 5000 besøgende om dagen fra det bestemte website.

Der er også folk der skifter browser når de ser en side ikke virker i deres primære browser. Disse vil ofte optræde som 2 forskellige unikke nye brugere og igen forvrænge statistikken .

Browserstatistik er sjovt, men ofte sjældent særlig korrekt og brugbar i forhold til at beslutte hvad ens eget site skal bygges efter. Det gælder især når det ekspandere til store offentlige undersøgelser, der primært er lavet for at blive brugt til at underbygge IT-artikler og lignende aktuelle historier..
Side 1 ud af 3 (22 indlæg)