Jeg søger jeres hjælp endnu engang, da jeg er kommet i tvivl angående regler for online salg.
Jeg har siddet og kigget på følgende 2 sider [Urls slettet af moderator]
Der er ikke opgivet et cvr-nummer på nogle af dem, samt hjemmesiden står ikke registreret til noget firma.
Der står, man skal sende en mail og derved få mere af vide, eftersom der ikke er noget betalingssystem koblet op på siden, må pengene jo blive overført til en privat konto efter nærmere aftale på mail. Alt i alt er spørgsmået, om jeg har mulighed for at anmelde disse to sider?
Jeg har slettet de urls du har angivet fordi der ikke er noget bevis for svindel. Derfor kan du ikke hænge dem ud. Du ved ikke om der er svindel med i det og man kan sagtens sælge ting online uden at have et CVR nummer eller have noget betalingssystem koblet op på siden.
Jeg har programmeret i over 27 år. Jeg har kodet i C, C++, Java, Delphi, Perl, JavaScript, C#, F#, VB.NET, ASP, Myresnak :D, Comal80 osv....
Du må tjene milliarder uden CVR nummer. Men omsætter du for 50.000 på 12 efterfølgende måneder så skal man momsregistreres. Moms og CVR er ikke det samme.
Jeg har programmeret i over 27 år. Jeg har kodet i C, C++, Java, Delphi, Perl, JavaScript, C#, F#, VB.NET, ASP, Myresnak :D, Comal80 osv....
Alt i alt er spørgsmået, om jeg har mulighed for at anmelde disse to sider?
Nej, spørgsmålet er nærmere Hvorfor du vil anmelde dem ?. Det lyder ikke som om du har handlet hos dem ?. Men du plejer måske at anmelde alt hvad du ikke forstår ?.
Alt i alt er spørgsmået, om jeg har mulighed for at anmelde disse to sider?
Nej, spørgsmålet er nærmere Hvorfor du vil anmelde dem ?. Det lyder ikke som om du har handlet hos dem ?. Men du plejer måske at anmelde alt hvad du ikke forstår ?.
For mig virker det som om det er en konkurrent han gerne vil af med Michael :)
Jeg forstår ham egentlig godt... mit it-firma har også konkurrenter på visse produkter, som ikke har CVR-nummer.
Hvor jeg er fuldt overbevist om at de sælger som privatpersoner, og ikke betaler moms (eller skat for den sags skyld).
Jeg har dog valgt ikke at anmelde det. De har jo ikke gjort mig noget.
Jeg forstår ikke helt din pointe her. Hvis de sælger som privatpersoner, altså hverken momsregistreret eller registreret som virksomhed, gør de intet forkert, i at sælge uden moms? Om de betaler skat eller ej, ved jeg ikke hvordan du kan bedømme.
Du må tjene milliarder uden CVR nummer. Men omsætter du for 50.000 på 12 efterfølgende måneder så skal man momsregistreres
lidt sjovt formuleret- Du må jo ikke tjene milliarder uden de så er lønindtægt - for du kan vel ikke tjene milliarder uden at omsætte for over 50.000 kr faktisk. Og 12 efterfølgende betyder ikke - først en mia og så moms og så registrerer - det skal man på forventning om 12 mdr.
Svaret er at ja du kan da sagtens prøve anmeldelse til forbrugerombudsmand og sågar politi hvis du mener det er svindel. Det behøver det som nævnt slet ikke at være, det kan være en ganske lille sælger med under 50.000 i forventning til salget for alle 12 mdr perioder.
Det kan bare også sagtens være en 14 årig der slet ikke må drive firma eller det kan være nogen der lokker folk ind til opgaver. Så igår andet steds en der blev bedt om at indbetale 30.000 kr for at et patentbureau (hjemmeside uden CVR og person angivelse - kun adresse) kunne patentere en drik han havde lavet - blandingen af ingerdienserne helt enkelt - hvad man ikke lige kan patentere - og det KUNNE være 30.000 lige ned i afløbet uden det dog blev fulgt op
Der er er svindlere til på nettet - det kan bare ikke siges om det er tilfældet her. Ofte sker anmeldelser via forbrugerombudsmand og først når nogen ER blevet svindlet - der er ikke et net-politi - og det skal være meget groft for at rigtigt politi ser på ting
Anmeldelser kommer i øvrigt ofte anonymt til skat i den slags fald - fra konkurrenter - men der er intet her der siger andet end at det kan være privatpersoner der sælger - og skal sælge uden moms - og faktisk betaler deres skat - det er ikke spor ualmindeligt, men jeg ville ikke købe normalt uden en betalingsløsning, det er så en anden sag
vh John Hannover
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER