Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Server hosting

Side 2 ud af 3 (26 indlæg)
Fra 9500 Hobro
Tilmeldt 29. Sep 07
Indlæg ialt: 237
Skrevet kl. 20:01
Hvor mange stjerner giver du? :

 Switch, Patch-kabler, UPS, Rack-optimized Dell PowerEdge, Debian(dom0) med Xen som host operativ system med multiple virtuelle servere (domU), sendmail/postfix som SMTP, IPTables eller overbygning herpå som firewall og så smider du bare apache2 og postgresql på instanserne. Piece of cake ;-) 

 

Mvh / Lars Borup Jense

IT-Arbejde.dk 


it-arbejde.dk - specialister i middleware og server-side softwareudvikling, J2EE konsulent og Django.

 

Fra København
Tilmeldt 22. Oct 05
Indlæg ialt: 78
Skrevet kl. 20:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Og hvor er det lige du får meget server hosting for 1800 kroner om året?

Den information kunne jeg godt bruge. ;-)

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 20:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper S:
Og hvor er det lige du får meget server hosting for 1800 kroner om året?
 

Medmindre du har et kontor, kan du ikke trække strømudgiften fra. De 1.800 svarer altså minimum til 3.600 før skat.

Smid i stedet 2.400 fradragsberretigede kroner efter Sune fra ActiveWebs, og din server har en god forbindelse til omverdenen og kompetente folk i nærheden. De resterende 1.200 kan så bruges på trafik (ved ikke lige hvor meget trafik der er med i de 199/mrd).

Fra Roskilde
Tilmeldt 30. Jul 06
Indlæg ialt: 2298
Skrevet kl. 20:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper S:

Og hvor er det lige du får meget server hosting for 1800 kroner om året?

Jeg skrev ikke man kunne få serverhosting for 1800 om året. Jeg skrev man kunne købe en del server hosting for det beløb. En del kunne fx være 6 ud af 12 måneder af 300 kr stykket. Hvis man for de sidste 150 kr per måned vil acceptere at hjemmesiden er utilgængelig når TDC fucker ADSL forbindelsen op eller naboen graver kablet over, så fred være med det.

/Jesper

Fra København
Tilmeldt 1. Jun 06
Indlæg ialt: 6114
Fra  Mikjaer Consulting ApS Skrevet kl. 21:16
Hvor mange stjerner giver du? :

En anden mulighed var at leje en vserver, der kan du stort set det samme og holder udgifterne på et minimum indtil du trækker så meget trafik at du har behov for (og dermed også råd til) mere kan du opgradere vserveren til en stører eller eventuelt en fysisk server.

Vores billigste vServer koster 299kr om måneden, og dertil lægges 75kr til 5GB trafik, ialt 374 om måneden det giver 4488kr om året, de godt og vel 5000kr har du hurtigt brugt på strøm, internet, og hardware hjem til og du vil på ingen måde have et "seriøst" produkt. Med sådan en løsning her har du professioenlt udstyr og reserve systemer i tilfælde af nedbrud,  altså et reelt og troværdigt produkt du kan gå ud og sælge med det samme.

Du kan godt få billigere vServere hvis du går til udlandet men så mister du nogle ting ifht. latency og i forhold til service, men det vil stadig være bedre end en xDSL linie :) 

 Vi har selv sideløbende egen hosting etableret, på en 2.3mbit ren kobber linie, vi kører ingen kundeservere herfra men udelukkende sekundære navneservere og lign. low trafic sekundære systemer, vi har godtnok nødstrøm og SLA på internet forbindelse, men vi kan tydeligt mærke forskel i kvaliteten både rent teknisk og statisisk i forhold til oppetid mv.

Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 21:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Tommy (den oprindelige):

Smid i stedet 2.400 fradragsberretigede kroner efter Sune fra ActiveWebs, og din server har en god forbindelse til omverdenen og kompetente folk i nærheden. De resterende 1.200 kan så bruges på trafik (ved ikke lige hvor meget trafik der er med i de 199/mrd).



Tak for anbefalingen. Der er ikke noget trafik inkluderet i de 199 kr. pr. måned - de omfatter udelukkende plads, strøm og en IP adresse. Den mindste trafikpakke er på 10GB og koster 100 kr. pr. måned, så dvs. den mindste løsning (hvad end man vil have sin egen 1U server hosted eller leje en dedikeret server) koster 299 kr. pr. måned inkl. trafik.

Hvis man ikke selv har nogen erfaring med serverdrift, men blot ønsker den fleksibilitet det giver, vil jeg anbefale at leje en server med et kontrolpanel og overlade hele driften til udbyderen. Udgifterne er naturligvis større, men som Tommy nævner er sikkerheden og kendskabet til de applikationer man bruger meget vigtig.

Som flere andre har været inde på er det sjædent en god ide at hoste hjemme/på kontoret hvis oppetid har stor betydning. Man kan være heldig, men man kan også være uheldig og skulle vente lang tid på genetablering af net eller strøm hvis det endelig går galt. Ud over redundant net og strøm får man også ofte nogle andre attraktive driftsfaciliteter i et datacenter (automatisk brandslukningssystemer, køling, alarmsystemer, vagtværn etc.) til minimale omkostninger sammenlignet med hvad det ville koste selv at etablere.

Hvis du så endelig når til den konklusion at hosting ude i byen er det mest fornuftige valg, kan du overveje om en virtuel eller dedikeret server er et bedre valg end at købe din egen server - der er fordele og ulemper ved begge dele. En væsentlig fordel ved egen server er at det vil være nemmere hvis du skulle vælge at skifte udbyder, mens en væsentlig fordel ved en virtuel/dedikeret server er at udbyderen sørger for at udskifte defekte dele hvis f.eks. en køler, en disk eller et bundkort skulle stå af - modsat at du selv får travlt med at skulle skaffe de fornødne dele når skidtet går ned på det mest ubelejlige tidspunkt :)
Fra København
Tilmeldt 22. Oct 05
Indlæg ialt: 78
Skrevet kl. 08:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Super svar! (for at parafrasere den altid indbydende Allan Tornsberg).

Server-hostingland er lidt af en jungle. Mange udbydere er ovenikøbet lukkede omkring priserne. Det er nogle interessante bud, der kommer her. Tak Tommy, Jesper, Jesper og Sune.

Jeg kan se at man skal have et vågent øje på hvilken løsning man vælger i forhold til trafikudgifter. Jeg har lidt svært ved at overskue/vurdere, hvor meget trafik forskellige applikationer vil trække og deraf følgende omkostninger. Men man skal som webløsning-udbyder da sørge for klare aftaler om at kunden betaler trafikken. Ellers kan man komme til at hænge på nogle seriøse trafikregninger, hvis man gør sit arbejde godt nok eller bare udvikler noget datatungt.

Er der nogen bud på serverhosting i Sverige? Sverige er trods alt meget tættere på København end Jylland er nu om dage. ;-)  (Og deres politikere har ovenikøbet opdaget at infrastruktur er en basal ingrediens i samfund og erhvervslivs succes)

Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 10:49
Hvor mange stjerner giver du? :
Det kan godt være en jungle at finde rundt i, ja. Derfor er det ofte en ide at foreligge dit behov for en udbyder og bede om deres bud på den bedste løsning, selvom det naturligvis ikke er den mest objektive vurdering du får.

Hvis du er interesseret i noget i Sverige kan du evt. prøve at tage et kig på Bahnhof, de ved hvad de laver :)
Fra Veflinge
Tilmeldt 7. Nov 07
Indlæg ialt: 64
Skrevet kl. 11:12
Hvor mange stjerner giver du? :
Med Venlig hilsen Jens - Jelling.it
Fra Vedbæk
Tilmeldt 6. Aug 07
Indlæg ialt: 83
Skrevet kl. 09:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for alle de mange svar!

 Kan godt se at det kommer nok til at koste en del i strøm, og for de penge kunne jeg vel få samme hosting og mere stabilitet.

Med hensyn til strøm, så bor jeg på sidste år hjemme, men mon de vil opdage at strøm forbruget er en lille smure højere ;) ?

Men meningen med at prøve, var mere for at lære hvordan det hele fungerer, så tror jeg vil lige kigge nærmere på det.

mvh Benjamin

Side 2 ud af 3 (26 indlæg)