Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

C&F - omkostningsfordeling

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Oct 07
Indlæg ialt: 29
Skrevet kl. 18:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle er lidt ny paa eksportomraadet og vil lige hoere hvem der betaler Clearance i en C&F aftale. Skal dette beloeb tillaegges fragtomkostningerne?

Hvad med hensyn til transportomkostningerne frem til havnen hvor produkterne skal fragtes fra kan jeg tillaegge disse omkostninger til saelger under fragt?

Mvh

Dets 

Tilmeldt 3. Feb 06
Indlæg ialt: 12932
Skrevet kl. 09:18
Hvor mange stjerner giver du? :

 Hej

Jeg forstår ikke hvad du mener med dine spørgsmål!  Du bliver nødt til at være mere præcis i så vi har en change for at svare dig. Vi kan jo ikke vide hvad du har aftalt med din kunde i den C&F aftale du omtaler eller hvad du mener med Clearance ? ´

Brug dog de danske ord istedet for smarte fremmedord! som folk let kan misforstå eller ikke forstår.

 

Ravn

 

 

Hilsen

Ravn 

 

Fra Århus/Sydney
Tilmeldt 7. Sep 07
Indlæg ialt: 27
Skrevet kl. 13:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg er enig med Ravn; du bliver nok nødt til at være lidt mere præcis.

Svaret på dit spørgsmål afhænger jo helt af, hvad du har aftalt med din kunde. Er det Cost and Freight klausulen i Incoterms 2000, I har anvendt? Hvis det er tilfældet, skal du som sælger betale omkostninger frem til og med, varene er losset af skibet i ankomsthavnen (ikke afskibningshavnen). Fortoldning og eventuelle eksporttilladelser er også på din regning. Du kan se mere om Incoterms i disse links:

http://www.tryg.dk/netinsurance01/getFile?Id=Transport_Incoterms.pdf

http://www.virk.dk/upload/files/pdf-filer/retograad/incoterms.pdf

 

Jacob

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)