Næ . Ikke provokeret. Det kunne sådan set have været hvad som helst. Og der er mange, der blander tingene sammen, så det kan man godt. Det er måske nok mest det, at butikken hedder Skosnuden, og så siger det alt om, hvad man forventer. Thorborg har også et godt eksempel i E-pusher omkring salg af forskellige varer i samme butik. Men så skal man måske mere over i noget i stil med hjem.dk, hvor de har rigtig mange ting. Nu har vi selv en garnbutik, og den er formentlig lidt for kedelig og "strømlinet" til brugerne. Indtil videre. Der skal vi nok ind og gøre siden mere personlig. Det skal vi have fundet ud af. Men der er andre garnbutikker online, hvor de sælger alt muligt skrammel, "fordi den faldt jeg lige over, og den er da meget sød". Men I kunne måske eventuelt lave en fast bannerreklame for bogen, som linker til en underside. Nogle vil så undre sig over, at der er reklamer i butikken, men det er alligevel ikke usædvanligt. Men så vil tingene alligevel være helt adskilt.
|
Lyder godt at du kunne bruge lidt, for lige at besvare dit spoergsmaal mht. ammebogen:
Naar man som kunde traeder ind i din butik, er man kritisk og soegende. Man har forventninger og krav! Som butik er din stoerste udfordring at matche alle kundens forventninger og krav. Hver gang du ikke goer det er der chance for at kunden gaar ud af butikken og videre til naeste ad-word annonce.
Kunden kommer der for at kigge paa sko - Du skal derfor faa fremstillet dine saa trovaerdigt som overhovedet muligt. Du skal fokusere paa sko, kan du faa lidt mersalg med komplementærvarer saa er det jo fint, men pas paa det ikke snupper focus fra dine "konceptvarer".
Haaber det gav lidt mening;o)
mvh