Det skal du ikke være. 1. Hvis der er anvendt den formular der hedder Typeformular 1A - 8. udgave - så er der som udgangspunkt orden i den del. 2. Der står både på første side og under paragraf 11 at der er forhold der kan afvige lejeloven - så hvis du har skrevet under i blinde - så hænger du på den. DOG som jeg skriver, så kan der være en 50/50% chance for den indgåede aftale om uopsigelighed i 3 år, HVIS og alene HVIS der i paragraf 11 er anført almindelige lovregulerede forhold der hører under lejeloven, og dermed måske med rette kan forvirre en lejer så meget at han/hun ikke er opmærksom på de skærpede betingelser for opsigelse. MEN hvis der kun står det med opsigelsesperioden i paragraf 11, så er der ikke mulighed for at komme ud af lejemålet. Dog kan du måske slippe afsted med at udleje værelserne i lejemålet og derved reducere et tab eller ligefrem tjene på det. Du er dog stadig ansvarlig overfor udlejer f.s.a. aftalen og dens indhold herunder husleje mm. |
Altomargan.dk - Jan:Det er ikke så simpelt Ib, der kan ikke bare aftales hvadsomhelst uden at det er på en typeformular
Det har du helt ret i.
Derfor anbefaler jurister lejemål i private forhold med tidsbegrænsning på max. 2 år.
Dette af hensyn til udlejer.
Man skal jo huske på at lejeloven er en beskyttelses lovgivning af hensyn til lejer.
En udlejeperiode på 3 år vil normalt blive tilsidesat i boligretten, da det normalt ikke vil kunne udmøntes i udlejers forhold.
Derfor max. 2 år (der har efterhånden dannet sig en kutume).
Med hensyn til § 11, som jeg husker det er denne mere af hensyn til istandsættelse m.m. ved fraflytning og hjælmer ikke noget omkring bo periode m.m.